banner417
banner425
23 Nisan 2012 Pazartesi 15:27
2020 Okunma
Diyarbakır Böyle Kalabalık Görmedi!
banner416
 Diyarbakır'da 'Peygamber Sevdalıları Platformu' tarafından 'Kutlu Doğum Haftası' nedeniyle İstasyon Meydanı'nda yaklaşık 500 bin kişinin katıldığı miting düzenlendi. Program kapsamında Mevlüt, Türkçe ve Kürtçe okunurken, konuşmalarda Türkçe, Kürtçe ve Zazaca yapıldı.
Diyarbakır'da aralarında Mustazaflar ile Dayanışma Derneği'nin (Mustazaf-Der) de bulunduğu ve kendilerine, 'Peygamber Sevdalıları Platformu' adını veren grup 'Kutlu Doğum Haftası' etkinlikleri kapsamında Mevlüt programı düzenledi. Siyasi parti mitinglerinin yapıldığı İstasyon Meydanı'ndaki programa özellikle kadınlar büyük ilgi gösterdi. Kadın ile erkeklerin ayrı yerlerde durduğu program için polis geniş önlem aldı. İstasyon Meydanı'na na girenler üzerleri eldivenli takan polisler tarafından tek tek arandı.

Mitinge, Diyarbakır'ın yanı Türkiye'nin dört bir yanından da yoğun katılım olurken, alanda toplananların sayısının 500 bini geçtiği belirtildi. İstasyon Meydanı tamamen dolarken, meydana çıkan tüm yollarda da insan seline dönüştü. Mitinge, ABD, Ürdün, Irak ve Afrika ülkelerinden de katılanların olduğu görüldü.

KONUŞMALAR VE İLAHİLER TÜRKÇE VE KÜRTÇE
Mevlit okunan meydana üzerinde Türkçe ve Kürtçe yazılar bulunan afişler asılırken, konuşma ve ilahiler yine Türkçe ve Kürtçe yapıldı. Kuran-ı Kerim'in okunması ile başlayan programda küçük kızlardan oluşan ilahi korosu Kürtçe ilahiler okundu. İlahilerin okunurken bazı kişiler gözyaşlarını tutamadı, bazı kişiler zikir yaptı. Sürekli tekbir getirilen mevlit programında birçok yazar ve 'İslami alim' olarak belirtilen kişiler konuşmalar yaptı. Miting alanında bulunanların büyük bölümü ellerinde hilafet bayrakları taşıdı.

Diyarbakır polisi program nedeniyle çok sıkı güvenlik önlemleri aldı. Bir polis helikopteri miting alanı üzerinde gün boyu uçuş yaptı. Meydana çıkan tüm yollarda arama noktaları kuruldu.
Son Güncelleme: 25.04.2012 09:10
Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426