Hasta Raporlarını Öğretmenler(mi) Düzenlesin?

Karaman Eğitim-Bir-Sen Şubesi kısa adı KARAHDER olan Karaman Aile Hekimleri Derneği'ne sert cevap verdi

Hasta Raporlarını Öğretmenler(mi) Düzenlesin?

banner390
Eğitim-Bir-Sen Karaman Şubesi, YGS ve SBS sınavları öncesi Karaman Aile Hekimleri Derneği tarafından öğretmen ve okul yöneticilerini,  “öğrencileri sahte rapor almaya yönlendirdikleri” iddiasıyla  Valilik, Sağlık Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü onayıyla okullara gönderilen resmi yazıdaki isnat ve iftiralara sert cevap verdi.

Şube yönetiminin yaptığı yazılı açıklamada;''Karaman Aile Hekimleri Derneği (KARAHDER) nin öğrenci sevk ve raporlarıyla ilgili yazısı Valilik ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla okullara gönderildi.  Yazıda KARAHDER haddini aşarak eğitim kurumlarının işleyişini hiçe sayarak öğrencilerin “okul idaresince tanzim edilecek bir belge ile Aile hekimlerine başvurmalarının sağlanmasını istemekte,  bu sayede öğrenci hastalık raporları ile suiistimallerin önüne geçileceği belirtilmektedir.

Yazının ilerleyen kısımlarında “Öğrencilerin ve velilerin SBS ve YGS sınavları öncesi sınava hazırlık durumunu bahane ederek istirahat raporları ve bu raporların hastalık dışı nedenlerle sahte rapor tanzim edilmesi istendiği” vurgulanmaktadır.  Bunun nedeni olarak da bu “Bu tip sahte raporlar taleplerine velileri ve öğrencileri yönlendirenler ortaöğretim kurumlarında görevli olan öğretmenler ve okul idarecileridir.” diyerek yazıyı “Kendileri de resmi kurumlarda çalışan bu kişilerin öğrencileri sahte rapor tanzim edilmesi  için bize yönlendirmeleri sonucunda Aile hekimleri olarak öğrenci ve veliler ile ilişkiler zarar görmekte, güvensizlik oluşmakta…” diyerek yazıyı tamamlamaktadırlar.

Öncelikle öğretmen ve idarecilerin resmi kurumlarda çalıştığını belirtenlerin, resmi kurumların çalışma usül ve esaslarını da bilmesi gerekir.  Okullarda hiçbir şekilde (hatta parasız yatılı okuyan öğrenciler de dahil olmak üzere) sevk vb. herhangi bir belge düzenlenmemekte, düzenlenen belgelerin  sonucunda oluşan maliyet Maliye Bakanlığınca da ödenmemektedir. Dolayısıyla okullarımızdan hangi tür belgenin istendiğini Eğitim-Bir-Sen ve eğitim camiası olarak anlamakta güçlük çekmekteyiz. Aynı şekilde konuyu yakinen bilmesi gereken Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğünün bütün bu durumları göz ardı ederek gereğinin yapılmasını istemelerini  de anlamakta güçlük çekmekteyiz. Okullarımız ne yapsınlar? Sahte belge mi düzenlesinler? 

Sevk ve muayene zincirinde hiçbir dahli olmayan okullarımızın yönetici ve öğretmenlerimizin akıllara ziyan bir iftirayla suçlanması en basit ifadeyle haddini aşmak ve hakarettir. Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğü de bu hakaretleri ve isnatları reddetmek yerine okullardan  gereğinin yapılmasını istemeleri  eğitim camiasını derinden yaralamış ve kırgınlığa yol açmıştır. Zira yukarıda  belirtildiği gibi adı geçen dernek tarafından asılsız iddia ve iftiralarla öğretmen ve idarecilerin, öğrencileri sahtekarlığa, usulsüz ve asılsız rapor almaya yönlendirdikleri ifade edilmektedir. İddia sahibi iddiasını ispatlamakla yükümlüdür. Aksi durumda müfteridirler.

Eğitim camiasını bu şekilde mesnetsiz isnat ve çirkin ifadelerle suçlayan derneğe şu soruyu sormaya hakkımız yok mu? Raporu verirken hangi öğretmen ve idareci size baskı yaptı? Yasal olmayan belge düzenlenmesini istediğiniz okul yönetici ve öğretmenlerinden,  öğrencileri muayene ederek hasta olup olmadıklarına karar vermeleri mi istenmektedir.

Kendilerini savcı ve yargıç yerine koyarak, öğretmen ve idarecileri peşinen suçlu sayanlar, şunu bilmelidirler ki eğitim camiası kanun ve yönetmeliklerle kendilerine verilen görevleri hakkıyla yerine getirmektedirler.

Bu yazının zincirleme halinde bu çirkin iddia ve iftiraları görmüş olmalarına rağmen,  herhangi bir düzenlemeye gitmeden onaylayarak, eğitim camiasından usulsüz iş ve işlem yapmalarını isteyen başta İl Sağlık Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Valiliğe de derin teessüflerimizi  sunuyoruz. Adı geçen derneğin eğitim camiasından vakit kaybetmeden özür dilemesini istiyoruz. Unutmayın ki sizleri bu günlere getirenler suçladığınız eğitimcilerdir. Toplumların medeniyet düzeyi öğretmenine gösterdiği saygıyla ölçülür.''dendi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Aycan - 5 yıl önce
yaklaşımından dolayı eğitimciler birliği sendikası i̇l yönetimine teşekkürler.öğretmenler şamar oğlanı değildir.
Avatar
dridealist - 5 yıl önce
sendıkanın söylediği tamamen asılsız çünkü bana rapor için gelen öğrencilerin nerdeyse tamamı sınvlara hazırlanacağız o yüzden öğretmenım yada müdürüm gidin doktordan rapor alın dedi şeklınde söylemişlerdirgelenlerin tmamına yakını da hasta olmayıp istirahat gerektirecek bır durumda değildi tamamen müdürün yada öğretmenlerın yönlendırmesıyle sahte rapor almaya gelmişlerdi..
Avatar
aziz - 5 yıl önce
sayın idealist doktor, o zaman sahtekar kim? hasta olmadıkları halde rapor verenler değil mi. kardeş rapor verip vermemek senin elinde vermessin olur biter.gırtlağına çöken ya. niçin öğretmenleri suçlama yönüne gidip kendi suçunuzu örtbas ediyorsunuz ki.
Avatar
hikmet - 5 yıl önce
eğitimcilere saldırmayan karamanın bilmem ne derneği kalmıştı onlarda sahtekarlıkla suçladı tam oldu.ne geliyorsa başımızdaki bakanıdan kaynaklanıyor.allah aşkına bir öğretmen doktorlar hakkında olumsuz bir cümle kullansa alimallah bakanı dahil tüm sağlıkçılar tepemize biner. bizimki de öğretmenini aç kurtların önüne atar. bir ebs li olarak bu bakanın başımızdan gitmesi için her gün dua ediyorum.
Avatar
dr - 5 yıl önce @Aycan
her gün sınava hazırlık bahanesi le okullar tarafından gelen onlarca öğrenci ve velisi ile uğraşmak zorunda kalan,onların hararetlerine maruz kalabilen sizler değilsiniz tabi. hasta olan bir öğrenci muayeneye geldiğinde onun muayenesini yapmak gereken tedaviyi düzenlemek ve gerekli görülürse raporunu tanzim etmek doktorların işidir,başka kimse bu konuda söz söyleme hakkına sahip değildir. milli eğitim bakanlığının basın ve halkla ilişkiler müdürlüğünün yazısını hiç mi okumadınız?. k endi bakanlığınız bu konuda sahte rapor talebi konusunu gündeme getiriyor, ilgili sendika buna hiçbir yanıt vermiyor sonra öğretmenlerin ve idarecilerin git rapor al dediği öğrenciler yüzünden sıkıntı çeken hekimler bunu dile getirince mi suç oluyor? hangi doktor öğretmenlere git de öğretmenin sana şu notu versin seni şu dersten geçirsin diyor da rapor için öğrencisini bize yönlendirenler kendilerinde böyle bir hak bulabiliyor??
Avatar
ögrt.idealist - 5 yıl önce
sayın doktorum. öğrencilerin ağzıyla öğretmenleri suçlamayın. hem size baskı yapan mı var rapor verin diye. çocuk sağlıklıysa rapor vermezsiniz. olması gereken bu. yaptığınız usulsüzlüğü eğitimcilere yıkmayın lütfen.
Avatar
hoca - 5 yıl önce
sayın bakan bu işin başın çekiyor. her kesim öğretmene yükleniyor. adamları paçavraya çevirdiler. sayın doktor sahte rapor veriyor, suçu hocaya atıyor. bu garabet olur mu canım. hukukçusu öğretmeni potansiyel suçlu görür. öğrenciye en ufak müdahalede doktor elini oğuşturur, doğal olarak da cezayı alır. ebs yi tebrik ediyorum. hassasiyetlerinden dolayı.
Avatar
karamanlı - 5 yıl önce
teşekkürler tes.eğitimciye sahip çıkan yok.milli eğitim yazıyı okullara göndermekle eğitimcileri idarecileri sahtekar yerine koymuş olmuyor mu.niye kendi personeline sahip çıkmıyor.gelen vuruyor,giden vuruyor.yazık.tes sende uyuma tepkini koy.sloganları bırak iş yap...