İşsizlik Mi ? Yoksa İş Beğenmezlik Mi ?

İsteyen İş Buluyor, 8 Bin İşsiz İş Beğenmiyor

İşsizlik Mi ? Yoksa İş Beğenmezlik Mi ?

banner390
 2013 yılı TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre Karaman’da 8 bin işsiz var. 
İl genelinde buna rağmen 81 bin kişi istihdam edilmiş. İşsiz kayıtlı 8 bin kişi çalışmak yerine gezmeyi yeğliyor. Bu rakamda yer alanlar aileleri ya da yan gelirleri sayesinde geçimini sağlıyor. Bunun temelinin atında iş beğenmemezlik ön planda yatıyor. Böylece bu oranlar dikkate alındığında  

Çalışabilir Nüfus 176 Bin

Gazetemizin edindiği bilgilere göre Karaman’da çalışabilirlik nüfus oranı 176 bini buluyor. 81 bin kişinin aktif işgücünde istihdamına rağmen,  8 bin civarında işsizlik oranının olması Karaman’da işsizlerin iş beğenmediklerini ortaya koyuyor.

Vatandaş İş Bulabiliyor

Karaman’da 8 bin kişinin işsiz olmasına, OSB’deki Sanayi Kuruluşları harıl harıl işçi aramasına rağmen, vatandaşların İş-Kur veya kendi imkanları ile iş bulmadaki etki oranı ise yıldan yıla artış gösteriyor.

Edindiğimiz bilgilere göre, 2012 yılında 15 bin 462 kişi iş bulabilirken, bunun 1006’sı İş-Kur kanalı ile çeşitli meslek gruplarında farklı sektörlerde işe yerleşti. Buradaki iş bulma ve işe yerleştirmedeki etki oranı yüzde 6.51 oldu.
2013 yılındaki son verilere bakıldığında ise etki oranı yüzde 11.22’yi buldu. Böylece bu yıl 8 bin 260 kişi kendi marifeti ile işe kavuşurken, 927 kişi de İş-Kur vasıtası işe farklı sektörlerde istihdam edildi.

Yeni Teşvik Yasası Etkileyebilir

Ayrıca gıda ağırlıklı sanayi sektöründe binlerce işçi barındıran Karaman’da hükümetin yeni 5084 sayılı Teşvik Kanununda farklı sektörlere yönelik teşvik vermesi ve bunun da Karaman ‘ı yatırımlara dönük hazırlıksız yakalaması halinde, istihdama yönelik planları alt üst edebilir. 

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
gizli adam - 3 yıl önce
4 yıllık üniversite mezunu öğretmene,iktisatçıya,ekonomiste,bilgisayarcıya sanayi deki bisküvi fabrikasında 12 saat çalıştırıp asgari ücret mi verecekler lütfen karaman gündem ekibi biraz daha mantıklı haber yapın bu haberi size hiç yakıştıramadım
Avatar
cok dogru - 3 yıl önce @gizli adam
gizli adama katılıyorum fabrıkalarda işci sıkıntısı neden devam edıyor diye develet degil fabrıkatorler düsünmeli cünkğ işcinin hakkını vermediginiz sürece kimseler bu fabrikalarada calısmaz gıda sektöründe sendikayı getirmedıkce işciyi korumadıca karaman kimse işe girmez işlikte artar 12 saat çakıstırıp ta 855 t alab işci calısırmı 8 saatlık ücret verırsewn calısmaz bunu adı sömürgedir iş begenmeme degildir...........
Avatar
tatar ramazan - 3 yıl önce
ülkede iş çok ama karın tokluğuna iş çok aylık 600 700 tl benim neyime yetecek????ver aylık 2 lira adam gibi insan gibi yaşayalım.ha bu arada ben üniversite mezunuyum öğretmenlik mezunuyum ben bile iş bulamıyorsam ki nitelikli iş bulamıyorsam vay bu ülkenin haline!!!!!!!!!