PİRAMİT SİSTEMİ, SAADET ZİNCİRİ, NETWORK PAZARLAMA YASAKLANDI!

Halk arasında “saadet zinciri” olarak bilinen piramit satış sistemine yasak geldi.

PİRAMİT SİSTEMİ, SAADET ZİNCİRİ, NETWORK PAZARLAMA YASAKLANDI!

banner390
Karaman Ticaret İl Müdürlüğü Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Üyesi Avukat Şerife Eğilmez Taşkıran yapılan basın toplantısında Piramit sistemi, saadet zinciri, network pazarlama gibi sistemlerin yasaklandığını duyurdu.

Karaman'da da bir çok vatandaşın mağdur olduğu network pazarlama sistemlerinin yasaklandığını duyuran Tüketici Hakları Koruma Derneği Baro Temsilcisi Şerife Eğilmez ilgili yasa maddesini aynen aktardı.

RESMEN YASAKLANDI!

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu

MADDE 80:

(1) Piramit satış; katılımcılarına bir miktar para veya malvarlığı ortaya koymak karşılığında, sisteme aynı şartlar altında başka katılımcılar bulma koşuluyla bir para veya malvarlığı kazancı olanağı ümidi veren ve malvarlığı kazancının elde edilmesini tamamen veya kısmen diğer katılımcıların da koşullara uygun davranmasına bağlı kılan, gerçekçi olmayan veya gerçekleşmesi çok güç olan kazanç beklentisi sistemidir.

(2) Piramit satış sisteminin kurulması, yayılması veya tavsiye edilmesi yasaktır.

(3) Bakanlık, piramit satış sistemleri ile ilgili gerekli incelemeleri yapmaya ve varsa elektronik sistemin ülkemizde durdurulması dâhil ilgili kamu kurum veya kuruluşlarıyla iş birliği içinde gerekli önlemleri almaya yetkilidir.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Avukat Sinan alpar - 2 yıl önce
Yasa dogru fakat network marketing ile saadet zinciri ayrı bir şey network bir meslek tamamen yasal olarak Yapılıyor su an devletimizin desteği var ki bu kanun netwok daha sağlıklı yapılsın diye yürürlüğe giren bir yasa saadet Titan zinciri ayrı bir olay maddede network den bahsetmiyor lütfen bu hususa dikkat edelim. Saygılar.
Avatar
Netowrk Marketing TÜRKİYE - 2 yıl önce
saçmalık ! devletin onaylayarak yasallıgını kabul ettiği bir ticari metodu karaman il ticaret müdürlüğü nasıl yasaklar.. ! cahil ticaret müdürlüğü acın da anayasaya bakın..
Avatar
network - 2 yıl önce @Netowrk Marketing TÜRKİYE
il ticaret müdürlüğü çıkan kanunu söylüypr o yasaklamıyor 6502 sayılı tüketici kanunun 80.md diyor. devletin onaylayarak yasallığını kabul ettiği senin ki gibi algısız vergısız iş değil kardeş