banner417
banner425
02 Kasım 2014 Pazar 11:02
28 Okunma
‘bizim Çocuklar’ Geliyor
banner416
Konak Belediyesi, İzmir’de ilk kez anne ve çocukların aynı anda eğitim alacağı, ‘Bizim Çocuklar’ adlı projeyi hayata geçirdi.

Konak Belediyesi Kadın, Sosyal Politikalar ve Projeler Müdürlüğü’nce hazırlanan ‘Bizim Çocuklar’ adlı projeye ilk etapta psikolojik destek ve eğitim olanağı olmayan 500 anne ve çocuk katılacak. Belediyeye ait dört semt merkezinde eşzamanlı verilecek eğitimler sayesinde çocukların; fiziksel, bedensel ve psikososyal gelişimlerinin desteklenmesi amaçlanıyor.

ANNE-ÇOCUK BİR ARADA

Öncelikle dezavantajlı mahallelerde uygulamaya konulan projeye 4-8 yaş arası çocuklar ile anneleri katılacak. İki aylık dört periyottan oluşan toplam sekiz aylık eğitimler Konak Belediyesi’nin Agora, Ballıkuyu, Gültepe ve İsmetpaşa Semt Merkezlerinde verilecek. Anneler çocuklarıyla birlikte sabah ve öğleden sonra olmak üzere haftanın dört günü iki grup halinde eğitim görecek. Dört semt merkezinde eş zamanlı verilecek eğitimler sayesinde çocukların zihinsel gelişimlerinin yanı sıra bedensel gelişimleri de güçlenecek. İlk etapta psikolojik destek ve eğitim alma olanağı olmayan 500 anne ve çocuğun yer alacağı projede, dans, müzik, drama ve kısa film olmak üzere dört farklı alanda atölye çalışması da yapılacak.

“HAKSIZLIKLAR GİDERİLECEK”

İzmir’de ilk kez hayata geçirilen ve önümüzdeki günlerde başlayacak projeyle ilgili Ballıkuyu ve Gültepe Semt Merkezlerinde düzenlenen bilgilendirme toplantılarına katılan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, okul öncesi eğitimin önemine vurgu yaptığı konuşmasında, maddi imkansızlıklar yüzünden bu eğitimden mahrum kalan çocuklara sahip çıktıklarını söyledi. ‘Bizim Çocuklar’ projesiyle bu eksikliği bir nebzede olsa giderdiklerini dile getiren Pekdaş, projenin sunulan hizmetlerden herkesin eşit faydalanmasına yönelik başlatılan ufak çabaların ilki olduğunu söyledi. Çocuğunu kreşe veremeyen annelerin proje sayesinde her gün çocuklarıyla birlikte eğitimlere katılacağın dile getiren Başkan Pekdaş, “Hem çocuklarımızla birlikte öğreneceğiz, hem de onlara öğreteceğiz. Onların bir dünya yurttaşı olması için becerilerini geliştirebilmelerini sağlayacağız. Kendilerine güven duymalarını sağlarken, yeteneklerini öğrenebilmeleri için de fırsat vereceğiz” dedi.

“PARMAK SALLAYAN DEĞİL, DİNLEYEN ANNE”

Ballıkuyu’nun ardından Gültepe Semt Merkezi’ne geçen Başkan Pekdaş, burada da projeye katılan anne ve çocuklarla bir araya geldi. Sekiz ay sürecek anne-çocuk eğitimlerinin önemli bir ihtiyacı gidereceğini dile getiren Başkan Pekdaş, annelere de tavsiyelerde bulundu. Çocuklarına parmak sallayan değil, onların sorunlarına ve taleplerine çözüm üreten annelere ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Pekdaş, “Bir arada yaşıyoruz ve hepimizin farklı görüşleri var. Hepimiz dünya üzerindeki rengarenk çiçekleriz. Bunlar büyük zenginlikler. Yaşamı yeniden örgütlemek, üretmek lazım. Konuşacak mekanlar yaratmalıyız. Her gün güneş doğuyor ve dünya yeniden kuruluyor. 10 yıl önceki düşüncelerimizle, ihtiyaçlarımız aynı değil. Biz bir arada olmalıyız ve ihtiyaçlarımıza uygun olarak sorunlarımızı çözmeliyiz” diye konuştu.

BİRLİKTE ÖĞRENECEKLER

Toplantılarda projenin yürütücülerinden Klinik Psikolog Alev Dumanoğlu da, annelere kısa bir sunum yaptı. ‘Bizim Çocuklar’ projesi sayesinde anne ve çocukların birbirleriyle olan iletişiminin daha da güçleneceğini kaydeden Dumanoğlu, bu yolla toplumsal dönüşümün de sağlanacağını söyledi. Eğitimlere katılan anne ve çocuklara, farklılıklara saygı, sorumluluk alma, iletişim kurma, çocuk hakları, tüm canlılarla uyum içinde yaşama, cinsiyet eşitliği ve tüketim gibi konularda dersler verileceğini dile getiren Dumanoğlu, atölye çalışmalarıyla bu eğitimlerin pekiştirileceğini belirtti.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426