banner417
banner425
27 Ekim 2014 Pazartesi 14:09
30 Okunma
Çocuk Koruma Uzmanlarına İzmir Üniversitesi’nde Uygulamalı Eğitim
banner416
Çocuk koruma alanında görev yapan 30 uzman, Sosyal Hizmet Uzmanı Stephen Pizzey ve İzmir Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nün işbirliği ile verilen “Çocuk Korumada Değerlendirme ve Analiz Çerçevesi Eğitimi”nin ardından sertifika almaya hak kazandılar.

Büyük Britanya’da hizmet veren “Çocuk ve Aile Eğitimi” kuruluşu ile İzmir Üniversitesi Psikoloji Bölümü işbirliğinde sürdürülen etkinlikler, bu yıl da “Çocuk Korumada Değerlendirme ve Analiz Çerçevesi Eğitimi” ile devam etti. Eğitime İzmir’de Çocuk ve Aile Mahkemelerinde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü ve kuruluşlarında, Sağlık Bakanlığı Çocuk İzlem Merkezi’nde kötü muameleye uğrayan çocukları belirleme ve uygun müdahaleler planlama görevi yapan toplam 30 uzman katıldı. İki gün süren eğitimin ilk gününde uzmanlar örnek bir vaka üzerinde çalıştılar. İkinci gün ise, eğitimi verilen çerçeveyi kullanarak eğitici ekibin danışmanlığında kendi vakalarını analiz ettiler.

KÖTÜ MUAMELE NASIL BELİRLENMELİ?

Ankara’da bulunan İngiltere Büyükelçiliği tarafından desteklenen bu eğitimde, çocuk koruma alanında görevli uzmanlarla, çocuğun kötü muamele sonucu önemli hasarlar aldığı veya alma ihtimali yüksek olan zor vakalarda veriye dayalı değerlendirmeler yaparak çocuğun sağlığı ve gelişimindeki hasar ve bozulmaları belirleme, ileride alabileceği zararları öngörme, uygun müdahalelerle sağlanacak olumlu sonuçları tahmin etme, çocuğa, ebeveynlere ve daha geniş çevreye yönelik uygun müdahaleleri planlama ve bunların sonuçlarını değerlendirme başlıkları üzerinde çalışıldı.

ÇOCUK KORUMADA MÜDAHALE PLANI NASIL YAPILMALI?

Çocuk için yararlı bir müdahale planının geliştirilmesi ve izlenmesi hedefini güden “Çocuk Korumada Değerlendirme ve Analiz Çerçevesi Eğitimi”, çocuk ve ailenin hem problemli hem de güçlü yönlerinin incelenip değerlendirilmesine olanak sağlıyor. Uzmanlara, bu süreçler boyunca açık görüşlülüklerini koruma, yargılarını mevcut veriler üzerine temellendirme ve kararlarını disiplinlerarası makamlara ve mahkemelere dayanaklarıyla sunma konularında rehberlik ediyor.

Eğitimi başarı ile tamamlayan uzmanlara Çocuk ve Aile Eğitimi kuruluşu tarafından hazırlanan sertifikalarını takdim eden Stephen Pizzey, Prof. Dr. Sezen Zeytinoğlu ve Psikoloji Bölümü akademisyenleri, aynı eğitimi 23-25 Ekim tarihlerinde yapılan I. Uluslararası Çocuk Koruma Kongresi öncesinde İstanbul’da benzer görevler yapan uzmanlara da verdi.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426