banner417
banner425
15 Aralık 2014 Pazartesi 10:06
33 Okunma
Ödemiş’te 900 Yıllık Deve Güreşi Geleneği
banner416
Ege bölgesinin 900 yıllık geleneklerinden olan deve güreşleri pazar günü Ödemiş’in Ovakent beldesinde yapıldı.

100 güreşçi devenin katıldığı, yaklaşık 4 bin kişinin izlediği ’Ovakent Deve Güreşi Şenlikleri’ şenlik havasında geçti.

“DAVUL ZURNA HİÇ SUSMADI”

Davulların ve zurnaların hiç susmadan çaldığı güreşlerde katılımcılar bir yandan mangallarını yaktı bir yandan da güreşi izledi. Davul ve zurnayı bulan vatandaşlar peş peşe harmandalı ve zeybek oyunları da oynadı.

Ovakent Devre Güreşi Komitesi üyeleri Mustafa Yücer, Osman Tosun, Zeki Celep, Mehmet Budak ve Talip Önder tarafından organize edilen şenliklerde çevre ilçe ve illerden gelen güreşçi develer güreşlerini sergilerken, seyyar satıcılar ve deve sucuğu satıcıları da gün boyu yoğun satış yaptı.

“100 DEVE GÜREŞTİ 4 BİN KİŞİ KATILDI”

Komite üyelerinden Mustafa Yücer 1 aydır yoğun bir hazırlık yürüttüklerini belirterek şunları söyledi: "Büyük bir emek harcayarak güzel bir deve güreşi günü düzenlediğimize inanıyorum. Deve güreşi Ovakent’in olmazsa olması kültürleri arasında yerini alıyor. Bu kültürü yaşatmak için büyük mücadele verdik. Bugün bizim üzüldüğümüz nokta ise sahaya biletle girişlerde 4 bin kişiden sadece 780 bilet kesmişiz. Burada evdeki hesap çarşıya uymadı bu konuda duyarsız davranan arkadaşlarımız oldu. Önümüzdeki yıllarda inşallah böyle üzücü bir şey yaşamayız. Önümüzdeki yıllarda daha güzel güreşler diliyorum.”

Ovakent Muhtarı Hüseyin Buldan “Pazar günü kalpler Ovakent’te attı. Ege bölgesindeki bütün deve güreşleri meraklıları Ovakent’te bir araya geldi. 100 deve meydana indi ve sırasıyla güreşlerini sergiledi. Ovakent bu kültüre sahip çıkmaya devam edecek. Bugünkü organizasyonda emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

“DEVE SUCUKLARI MANGALCILARIN TERCİHİ OLDU”

Mangal dumanlarının birçok yerden yükseldiği güreşlerde mangalların üzerinde de deve sucukları pişirildi. Aydın’dan Ovakent’e gelen deve sucuğu satıcısı Yaşar İşlek ise Ovakent’te satışların yoğun ve bereketli olduğunu vurguladı. Gün boyu deve sucuğu satışı yapan Yaşar İşlek, “Satış yapmak için bugün buraya Aydın merkezden geldim. Sucuklarımızın kilogram fiyatı 30 TL’den alıcı buldu. Ovakent her yıl olduğu gibi bugün de bereketini gösterdi. Ege Bölgesi’ndeki katılımın en yüksek olduğu deve güreşi günlerinden birini yaşadık. Bu anlamda bizim satışlarımızda yoğun oldu” dedi.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426