banner455

Çanakkale Tır’ı Karabük’te

Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı dolayısıyla hazırlanan, savaştan kalma harp malzemeleriyle kişisel ve askeri malzemelerin sergilendiği 1915 Çanakkale Şehitlik Gezici Müzesi Vali Orhan Alimoğlu’nun katıldığı törenle ziyarete açıldı.Kent...

banner444

Çanakkale Tır’ı Karabük’te

Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı dolayısıyla hazırlanan, savaştan kalma harp malzemeleriyle kişisel ve askeri malzemelerin sergilendiği 1915 Çanakkale Şehitlik Gezici Müzesi Vali Orhan Alimoğlu’nun katıldığı törenle ziyarete açıldı.Kent...

23 Ekim 2014 Perşembe 15:31
31 Okunma
Çanakkale Tır’ı Karabük’te
banner416
Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı dolayısıyla hazırlanan, savaştan kalma harp malzemeleriyle kişisel ve askeri malzemelerin sergilendiği 1915 Çanakkale Şehitlik Gezici Müzesi Vali Orhan Alimoğlu’nun katıldığı törenle ziyarete açıldı.

Kent Meydanında konuşlandırılan Müze Tır’ın açılış törenine Vali Orhan Alimoğlu ile birlikte Garnizon Komutanı Jandarma Komutanı Albay Samit Tokmak, İl Emniyet Müdürü Serhat Tezsever, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Ankara Şube Müdürü Mehmet Kahraman Akseki, Karabük Belediye Başkan Yardımcısı Fatma Danışman, daire müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Ankara Şube Müdürü Mehmet Kahraman Akseki “Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü olarak Çanakkale Savaşının 100. Yıl dönümü kutlamaları çerçevesince “Şehitler Diyarından Anadolu’ya” sloganıyla yola çıkan Gezici Çanakkale Müzemiz 2013 yılında yola çıktığı bu yolculukta 50’ nci durağını Karabük’te verdi.” Müze içersinde Çanakkale Savaşından kalan 4 bin materyalin yer aldığını ifade etti.

Türk Milletinin tarihinin çok zengin bir tarih olduğunu ifade eden Vali Orhan Alimoğlu “İnsanlar dünü ve tarih bilmez ise bugünü anlayamaz, onun için tarihimizden haberimiz olmalı. Bu maksatla Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğümüz böyle bir program düzenlemiş. Fırsat bulanlar zaten Çanakkale’yi ve tarihi yerleri gidip görüyor, çünkü insan kitaplardan okuduğu bilgileri yerinde gördüğü zaman tam anlıyor. Gitme fırsatı bulamayanlar ve gidip de bilgilerini tazelemek isteyenler için çok faydalı bir faaliyet olacaktır. Böyle bir faaliyet düzenleyen Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğümüze çok teşekkür ediyorum. Vatandaşlarımız ve öğrencilerimiz acele etmeden, sabırla, anlayarak bakarsa çok şeyler öğreneceğimize ve faydalı olacağına inanıyorum” dedi.

Kurdele kesiminin ardından müzeyi gezen Vali Orhan Alimoğlu’na müze sorumlusu Bahadır Uslu tarafından “Çanakkale’nin Dünü Bugünü” isimli kitap hediye edildi.

Vatandaşların ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği Gezici Savaş Müzesi’nde Çanakkale destanıyla ilgili harp malzemeleri, havada çarpışan mermiler ve fotoğraflar bulunuyor. Açılışının yapıldığı ilk gün büyük ilgi gören 1915 Çanakkale Şehitlik Gezici Müzesi 23-26 Ekim 2014 tarihleri arasında kent meydanında ücretsiz olarak ziyarete açık olacaktır.

Yorumlar

banner447

banner315

banner457

banner428

banner411

banner337

banner450

banner426

banner458