Karaman’da Araç Kullanmak


Fevzi Karaman

Fevzi Karaman

Okunma 09 Ekim 2014, 11:55

Günlük yaşantı esnasında en çok ihtiyacını duyduğumuz şeylerden birisi de taşıtlardır. Kimine göre toplu taşıma, kime göre de bireysel araç kullanımı oldukça yaygın olan ülkemizde Karaman ayrı bir istisnadır. Etrafa baktığımızda ise her haneye neredeyse bir otomobil,  park ihlali yaşayan en işlek caddeler ve sokaklar,  yaya yolunu kullanmayan vatandaşlarımızın mağduriyetini görüyoruz.  Durum böyle olunca Karaman, trafik konusunda yoğun bir keşmekeşin yaşandığı bir yer haline geliyor.

Karaman’ımız,  bakıldığında insanımıza da kızmamak lazım yer yer haklı, yer yer ise fuzuli davranışlar söz konusu olmakta.   Her hangi bir firmanın veya bireyin aracı yolda malzeme indirmek için durmak zorunda olduğu anda bir de bakıyorsun ki yoldan başka bir araç geçmeyecekmiş gibi işini yapmaya devam ediyor.  Uyardığımız anda da sert bir tepki ile karşılaşılıyor. Haliyle bu bir süre sonra karşılıklı gerginliğe sebep oluyor.  Aslında sorunlar bununla da bitmiyor.  En günceli hepimizin karşılaştığı, merkezi bir kaç yerde trafik ışıklarının sürekli yanıyor olması gerekirken mesai saati bitiminde bu ışıklarda mesaiyi bitirmekte, haliyle bu durum hem can, hem de mal kaybına davet sunmakta. (Eski sanayi-belediye kavşağı, Gazi ilkokulu- 1.istasyon kavşağı) Tabi bunun gibi örneklemeler verecek olursak ardı arkası kesilmez.  Diğer bir sıkıntılı trafik ihlali ise, döner kavşaklarda her iki tarafta da tabela olmasına rağmen, tabelada ki ibareyi hiçe sayanları da unutmamak lazım, önce ben girdim mantığı ile hareket eden bir sürücüden maalesef karşısındaki bireyi anlamasını bekleyemez hale geliyor insan.

Bu konuda bilinçlendirmek için çaba gösterilse de şahsen umudum yok, günlük olarak evimin önünden aracımı çıkartırken garaj kapısının önünde “park yerleri site sakinlerine aittir” yazsa dahi, birçok vatandaşımız,  “Yer var da biz mi koymuyoruz?  5-10 dakika beklesen ölür müsün?” gibi cümleler kuruyor.  Zamanla bu cümlelere bağışıklık kazandım diyebilirim. Fakat şunu da unutmamak lazım, ne kadar bilinçli bir toplum olup, saygı ve tertip içinde hareket edersek, hem biz hem de karşımızda ki bireyler daha da dikkatli ve hatasını görerek araç kullanmış olacak. Bunun neticesi olarak yaya ve taşıtlara daha rahat kullanım yolu açılmış olacak.

Güzel Karaman’ımız da kayıtlı araç sayısı haziran ayı itibariyle 77 bin 927 araç olmuş durumda.  Son birkaç aydır bu sayı belki bir miktar daha artmıştır.  Trafikteki hayatı daha yaşanılır bir hale getirmemiz hepimizin elindedir.  Karşımızda ki insandan önce kendimize saygı gösterelim ki aynı davranış ve çirkin tavırlar farklı durumlarda karşılaşacağımız hale gelmesin.  Hepimiz emanetçisi olduğumuz can ve canlara sahip çıkarak saygı ve kurallar neticesinde hareket edersek, toplumsal olarak daha da ufku geniş bireyler haline geliriz.

Netice itibariyle “Kurallar evrenseldir, bireysel değil” hassasiyetimizi herkes için kullanalım.


 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
kursat unal - 2 yıl önce
Bu ve buna benzer durumlarin en buyuk kaynagi otopark sorunudur. Karamanin en buyuk eksikligi belediyeye ait otoparklarinin olmayisidir. Durum boyle olunca insanlar bos buldugu yerlere sıkıştırıyorlar...
Avatar
selami çınar - 2 yıl önce
döner kavşak ne olaki dönel kavşak olmasın.
Avatar
maykıl - 2 yıl önce
yazar haklı beyler :))
Avatar
arif - 2 yıl önce
özellikle hat dolmuşlarına bi dikkat edelim.i̇stedikleri yerde durup istedikleri yerde kalkıyorlar ve onların her zaman geçiş üstünlükleri var.yaşanan kazaları bi inceleyin büyük çoğunluğu hat dolmuşları. kuralllara uymadıkları gibi son derece saygısız sürücüler de var.elbette genellemek değil niyetim .içlerinde bir çoğu kurallara saygılı ve uyuyor.ama yetkililerin bu işe bi el atmaları lazım artık.iki nokta söyleleyim örneğin: pancar kavşağı ve yunus emre cammi aşağısındaki kavşak.tam bu noktalarda mobeseden veya diğer kameralardan bi inceleyin veya oradan geçerken 5 dakka gözlemleyin.kavşak ortasında yolcu alıp yolcu indiriyor.bu arada halkımızın da trafik konusunda bilinçlenerek o noktolarda iniş biniş talep etmemeleri ve şöförleri bu konuda zorlamamaları gerektiği de bi gerçek. saygılarımla
Avatar
Maraz - 2 yıl önce
beledi̇ye otobüsleri trafiği mahveden park yüzünden daralan ismet paşa caddesinde koca otobüsün ne işi var o caddede trafik rahatlasın diye tek yön yapıldı otobüsler büyüdü yine aynı bir diğer sorunda hız denetimi resmi araçlara uygulansın otobüsler mahşer yerinden kaçar gibi gidiyorlar
Avatar
mahir polat - 2 yıl önce
anladık birader mercedesin var
Avatar
tarık - 2 yıl önce
büyük şehirler de dahil olmak üzere türkiye'nin her bölgesinde araç kullandım. karaman'a 1 ay önce taşındım. trafik sorununu böyle kökten halletmiş başka bir il görmedim. tüm trafik kuralları iptal her kes kendi kafasına göre takılıyor yayalar da dahil. bir de üstüne karaman'a has kabalık ve aymazlık oldu mu tadından yenmiyor. işin ilginç yani her kes bakıyor trafik polisleri de bakıyor, yabancı plaka oldu mu şehir içinde 52 km. gittin diye ceza yazıyor.
Avatar
yusuf islam coşgun - 2 yıl önce
otopark kullanma kültürünün geliştirmeliyiz...