Arpaçay’da Bir Köy Karantinaya Alındı

Kars’ın Arpaçay İlçesi’ne bağlı Arslanoğlu köyü ŞAP’tan dolayı karantinaya alındı.Arpaçay Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün başlatmış olduğu sonbahar ‘’Şap Aşısı’’ kampanyası kapsamında yürütülen...

Arpaçay’da Bir Köy Karantinaya Alındı

banner390
Kars’ın Arpaçay İlçesi’ne bağlı Arslanoğlu köyü ŞAP’tan dolayı karantinaya alındı.

Arpaçay Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün başlatmış olduğu sonbahar ‘’Şap Aşısı’’ kampanyası kapsamında yürütülen çalışmalar sırasında ilçeye bağlı Arslanoğlu Köyü’nde ŞAP hastalığına ait aktif lezyonlar tespit edildi.

Bunun üzerine harekete geçen uzman ekipler tarafından Arslanoğlu köyü genelinde gerekli idari ve fenni tedbirler alınarak hastalığın daha geniş alana yayılmasının engellenmesi amacıyla köy sınırlarına karantina konuldu ve aktif lezyonlardan alınan numuneler tip tayini için Ankara Şap Enstitüsü Müdürlüğü’ne gönderildi.

Konuyla ilgili olarak Arpaçay Kaykmakamlığı’ndan yapılan açıklamada, “Sığır, manda, koyun, keçi gibi çift tırnaklı hayvanlarda görülüp bulaşıcı ve hızlı bir şekilde yayılan hastalıkta hayvanlarında et ve süt kaybı, gelişmelerinde gerileme, gebe hayvanlarda yavru atma gibi belirtiler görülenler derhal İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne başvurmalıdır” ifadelerine yer verildi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.