banner417
banner425
04 Kasım 2014 Salı 09:23
26 Okunma
Talasemi Ve Lösemililer Derneğinden Eğitim Semineri
banner416
Talasemi ve Lösemililer Derneği tarafından, Proje Destek Sistemi (PRODES) Projesi kapsamında öğrencilere ’Talasemiye Dur Diyelim’ isimli eğitim semineri verildi.

Yatırım ve Koordinasyon Başkanlığı konferans salonunda gerçekleştirilen eğitim seminerine Talasemi ve Lösemililer Derneği Başkanı Faruk Başdemir ile öğrenciler katıldı. Eğitim seminerinde konuşan Talasemi ve Lösemililer Derneği Başkanı Faruk Başdemir, "Talasemi hastalığı kesinlikle bulaşıcı hastalık değil, kan hastalığıdır. Bu nedenle insanlar evlenmeden önce kesinlikle bu konuda test yaptırmalılar. Eğer hem anne hem de baba taşıyıcı ise bu hastalık oluşuyor. O bakımdan bu duruma ciddi özen göstermemiz gerekiyor. Ayrıca dünyada 566 milyon Talasemi taşıyıcısı var. Her yıl Türkiye’de 72 bin taşıyıcı doğmaktadır. Ortalama Türkiye’de taşıyıcı oranı yüzde 2,5’dur. Kayseri’de yüzde 4 taşıyıcı bulunmaktadır" diye konuştu.

Başdemir ayrıca, "Talasemi Majörün belirtileri renk solukluğu, iştahsızlık, halsizlik, karın şişliği ve sürekli uyku halidir. Talasemi Majör hastaları her ay 21 gün 2 ünite kan alıyor. Her gün desferal pompası kullanmaktadır. Ayrıca günlük en az 7 değişik ilaç kullanmaktadır. O açıdan bu hastalığa ciddi önem vermemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426