Kilislilerin Sofralık Yeşil Zeytin Telaşı

Kilis’te, yeni mahsul sofralık yeşil zeytin piyasaya çıkması ile birlikte vatandaşların yeşil zeytin telaşı da başladı.Türkiye’de önemli bir zeytin üretimine sahip olan Kilis’te, yeni mahsul sofralık yeşil zeytin sabah pazarında kilosu...

Kilislilerin Sofralık Yeşil Zeytin Telaşı

banner390
Kilis’te, yeni mahsul sofralık yeşil zeytin piyasaya çıkması ile birlikte vatandaşların yeşil zeytin telaşı da başladı.

Türkiye’de önemli bir zeytin üretimine sahip olan Kilis’te, yeni mahsul sofralık yeşil zeytin sabah pazarında kilosu 3 - 4 TL arasında değişen fiyatla satılmaya başlandı.

Sabah Pazarında zeytin satıcısı Mehmet Ali Katmer, Kilis’te, Ekim içerisinde sofralık zeytinin piyasaya çıktığını belirterek, "Sofralık yeşil zeytine yoğun ilgi var. Yeşil zeytinin yanında siyah zeytine de rağbet var. Yeşil zeytin siyah zeytine göre daha erken yetişiyor. Kilis’te, yeşil zeytin tatlandırıldıktan sonra kahvaltı sofrasını süslüyor. Yeşil zeytine kent dışında yaşayan Kilisliler de yoğun ilgi gösteriyor. Soğuk havalarda kahvaltılarda sofrayı süsleyen zeytini Kilisliler, genellikle kendileri hazırlıyor. Kilis’te, marketlerde satılan zeytinlere pek rağbet gösterilmiyor. Ege tarafından getirilen fidanlardan yetişen yeşil zeytinin kilosu 3TL’den satılırken, Kilis yerli zeytin yeşilin kilosu ise 4 TL’den satılıyor” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.