banner417
banner425
21 Kasım 2014 Cuma 16:58
25 Okunma
“hz. Peygamber Sonrası Müslümanların İdaresi” Konferans’ı Gerçekleşti
banner416
Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü tarafından düzenlenen “Hz. Peygamberin Ölümünden Sonra Müslümanların İdaresi” adlı konferans gerçekleştirildi.

Konferansa Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi ABD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adem Apak konuşmacı olarak katıldı. Hz. Peygamberin vefatından sonra 4 halife dönemi ve halifeliğin üstlendiği misyonu anlatan Prof. Dr. Apak, “Hz. Muhammed’in peygamberlik vasfı sebebiyle risalet görevinin yanı sıra siyasi bir misyonu da bulunmaktaydı. Hz. Peygamber vefat edince risalet misyonu tamamlanmış, geriye siyaset misyonu kalmıştı. Bu misyonu yerine getirende halifedir” dedi.

Hilafet ile saltanatın dünyevi kimlik olduğunu, yönetim konusunda bir farkları olmadığını belirten Prof. Dr. Apak, “4 halife döneminde halifelik siyasi bir kimlikken, Emevliler ile birlikte dini kimliğe dönüşmeye, siyasi kimliği azaldıkça dini kimliği artmaya başladı” şeklinde konuştu. Öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Prof. Dr. Apak’a, üniversitemizde verdiği konferans nedeniyle teşekkür belgesi takdim edildi.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426