banner417
banner425
07 Kasım 2014 Cuma 12:37
15 Okunma
İsu’dan Kıbrıs Belediyeler Birliği Üyelerine Su Yönetimi Eğitimi
banner416
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’ne (KTBB) üye belediye başkanlarına “Su Yönetimi” konusunda eğitim verdi. İki gün süren eğitime katılan 20 belediye başkanına İSU Genel Müdürlüğü’nün tecrübeleri ve örnek projeleri anlatıldı.

Türkiye’den 80 km uzunluğundaki borularla denizaltından KKTC’ye sulama ve içmesuyu aktarılmasını sağlayacak barış suyu projesi “KKTC İçmesuyu Temini Projesi” son aşamaya geldi. Önümüzdeki yıl tamamlanacak olan proje ile birlikte Kıbrıs bol suya kavuşacak. Kıbrıs’a hayat katacak suyun yönetimi için Kıbrıs Belediyeler Birliği üyesi belediyelere su yönetimi eğitim programı düzenlendi.

KTBB ve Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli başkanlığında Birlik Genel Sekreteri Taşer Aybar ile birlikte Güzelyurt, Değirmenlik, Esentepe, Serdarlı, Geçitkale, Paşaköy, Büyükkonuk, Dipkarpaz, Alsancak, Mehmetçik, Y.Erenköy, İskele, Tatlısu, Dikmen, Alayköy, Beyarmudu, Lapta, Akıncılar, Y.Boğaziçi Belediye Başkanlarına İSU Genel Müdürlüğü’nde eğitim verildi.

Kurumun toplantı salonunda düzenlenen eğitim programında İSU Yönetim Kurulu üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Aziz Temiz, kurumun yapısı, faaliyet alanları ile yaptıkları yatırımlar hakkında bilgi verildi. İSU Genel Müdürlüğü’nün Atıksu Scada, köylere yönelik modüler atıksu arıtma tesisi, elektronik belge yönetim sistemi, yüksek tüketim scada sistemi, mobil iş emri, geri kazanım suyu gibi Türkiye’ye örnek olacak birçok proje uyguladığını vurgulayan Genel Müdür Yardımcısı Aziz Temiz, tecrübelerini yerli ve yabancı belediyelere aktardıklarını söyledi. Kardeş Kıbrıs’ın suya kavuşmasının sevindirici olduğunu ifade eden Temiz, ”Barış suyu projesi ile önümüzdeki yıldan itibaren Kıbrıs suya kavuşacak. Su ile birlikte Kıbrıs yeni bir hayata kavuşacak. Bu suyun da iyi yönetilmesi gerekmektedir. İSU Genel Müdürlüğü olarak ülkemize örnek olacak projeler gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Bu tecrübelerimizi yerli ve yabancı belediye ve kurumlara paylaşıyoruz. Yavru vatan Kıbrıs’ın su yönetiminde katkımızın olması bizim için gurur kaynağı olacaktır” diye konuştu.

İSU Genel Müdürlüğü’nün tecrübelerini paylaşmasından dolayı teşekkür eden KTBB ve Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli de, “KKTC, kurak bir ada. Dolaysıyla adada su çok önemli. Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs’a 75 milyon metreküp su temini projesi var. 50 yıl vadeli bir proje Kıbrıs Türk toplumu için tarihi bir destektir. Suyun gelmesi ile coğrafi şartları değiştirecek bir durum olacak. Su her yerde önemli ama bizde daha çok önemli. Bu suyu yönetecek belediyeciliğimiz henüz genç. Dolayısıyla çok ciddi anlamda bilgi ve birikim ve tecrübenin oraya aktarılması büyük fayda sağlanacaktır. Bu fırsat için bizlere eğitim desteği veren İSU Genel Müdürlüğü’ne Kıbrıs Türk Belediyeciliği adına teşekkür ederim” dedi.

İki gün süren eğitimde İSU Genel Müdürlüğü İçmesuyu ve Kanalizasyon, Arıtma Tesisleri ile Bilgi İşlem Daire Başkanları tarafından içmesuyu, kanalizasyon, abone ve projeler hakkında sunun yapıldı. Konuk belediye başkanları, Plajyolu Arıtma Tesisi, İçmesuyu ve Scada Merkezleri ile Kandıra Namazgah Barajı ve Kandıra Merkez Atıksu Arıtma Tesisleri de gezdirilerek tesisler ile çalışma sistemleri hakkında bilgi verildi.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426