banner417
31 Ekim 2014 Cuma 12:46
22 Okunma
Minikler, Türk Süsleme Sanatları Merkezi’ni Gezdi
banner416
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, unutulmaya yüz tutmuş Türk Süsleme Sanatlarını gelecek nesillere aktarıyor.

Alikahya Emek Dayanışma İlköğretim Okulu 4. Sınıf öğrencileri, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Eğitim Merkezi’ni ziyaret etti. Çocuklar, ziyaret sırasında bugüne kadar ismini duymadıkları Türk Süsleme Sanatları ile tanışma imkânı yakaladı.

Alikahya Emek Dayanışma İlköğretim Okulu öğrencilerine ziyaret sırasında eğitmenleri eşlik etti. Minik ziyaretçilere, Büyükşehir Belediyesi Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Eğitim Merkezi eğitmenleri tarafından bilgi verildi. Merkezde, geleneksel Türk süsleme sanatlarının yaşatıldığı ve gelecek nesillere aktarıldığı kaydedildi.

Ziyarette öğrenciler ebru sanatını yakından tanıma imkânı buldu. Çocuklar, suya serpilen boyaların aldığı şekiller karşısında heyecanlarını gizleyemedi. Minikler, ebru yapılırken suyun aldığı şekilleri fotoğraf makineleriyle görüntüledi. Alikahya Emek Dayanışma İlköğretim Okulu öğrencileri, ziyaretin sonunda kendileriyle yakından ilgilendikleri ve Türk Süsleme Sanatlarını tanıttıkları için yetkililere teşekkür etti.

Türk süsleme ve geleneksel el sanatlarının gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir misyon yürüten Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Eğitim Merkezi, Kocaeli Büyükşehir Belediye Konservatuvarı bünyesinde faaliyet gösteriyor. Merkez, her yıl Eylül ayında gerçekleştirilen Konservatuvar yetenek sınavıyla öğrencilerini belirliyor. 17-55 yaş arasındaki tüm vatandaşlar eğitim merkezinin yetenek sınavlarını kazanmaları durumunda merkezin öğrencisi olmaya hak kazanıyor. Merkezde unutulmaya yüz tutan Türk Süsleme Sanatlarından Ebru, Hat, Tezhip, Çini, Minyatür ve Kat’ı büyük bir titizlikle yaşatılmaya ve gelecek nesillere aktarılmaya çalışılıyor.

Yorumlar

banner315

banner412

banner411

banner337

banner296

banner64