Uzun Hasan Türbesi İçin Proje Hazırlanıyor

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın Mecidiye köyünü ziyareti sırasında gündeme gelen Uzun Hasan Türbesi’nin onarılmasıyla ilgili olarak çalışma başlatıldı.Etüt Proje Müdürlüğü tarafından türbe için dönem özelliklerini...

Uzun Hasan Türbesi İçin Proje Hazırlanıyor

banner390
İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın Mecidiye köyünü ziyareti sırasında gündeme gelen Uzun Hasan Türbesi’nin onarılmasıyla ilgili olarak çalışma başlatıldı.

Etüt Proje Müdürlüğü tarafından türbe için dönem özelliklerini yansıtan ve yöresel malzemelerin yer alacağı çevre düzenlemesini kapsayan bir proje hazırlandığı bildirildi. Proje tamamlanır tamamlanmaz türbedeki çalışmaların hemen başlayacağı kaydedildi. İzmit merkeze yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Mecidiye’nin 17.yüzyıl başlarında Eğin (Kemaliye) göçmenleri tarafından Haskal ismiyle kurulmuş bir köy olduğunu söyleyen yetkililer, “Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk meslek okulunun burada kurulduğu rivayet edilmektedir. Köyün sonraki dönemlerde Haskal olan adı, yaptığı işler ve ödediği vergiler nedeniyle Mecidiye Nişanı almasıyla, Sultan Hamit’e jest olarak Mecidiye ismini almıştır. Mecidiye Köyünde Rumeli’nin fethinde şehit düştüğü rivayet edilen Orhan Gazi’nin akıncılarından Uzun Hasan’ın türbesi bulunuyor” dediler.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.