Seydişehir’de “mesnevi” Sergisi Açıldı

Konya’nın Seydişehir ilçesinde, Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Seydişehir Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi’nde “Mesnevi Tercümeleri ve Şerhleri Sergisi” açıldı.NEÜ Uluslararası Rumi Medeniyetler Uygulama Merkezi Müdürlüğü...

Seydişehir’de “mesnevi” Sergisi Açıldı

banner390
Konya’nın Seydişehir ilçesinde, Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Seydişehir Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi’nde “Mesnevi Tercümeleri ve Şerhleri Sergisi” açıldı.

NEÜ Uluslararası Rumi Medeniyetler Uygulama Merkezi Müdürlüğü tarafından hazırlanan aynı üniversitenin Sağlık Kültür Dairesi Başkanlığı tarafından da desteklenen serginin açılış konuşmasını Seydişehir Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesinde Dekanı Prof. Dr Selman Türker yaptı.

Konuşmanın ardından NEÜ İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç Dr. Fikret Karapınar da, iki gün açık kalacak Mesnevi Tercümeleri ve Şerhleri Sergisi hakkında bilgi verdi. Doç Dr. Fikret Karapınar sergide, Mevlana’nın hümanist yanı değil İslam alimi olduğu ön plan çıkartıldığını söyleyerek, “Sergide sunulan Mevlana Hazretlerine ait sözlerin öncelikle gençlere yönelik ve ahlaki yöndeki sözlerine ağırlık verdik” dedi.

Doç Dr. Karapınar, “Mevlana’nın mesnevisinde ayet ve sünnetlerin çokça kullanıldığını ve Kur’an ayetleri ve sünnetleri şiir üslubuna dönüştürülme başarısı vardır” dedi.

Konuşmalardan sonra üniversite öğrencileri sergiyi gezdi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.