banner417
banner425
26 Ekim 2014 Pazar 12:57
107 Okunma
Abdurrahim Karakoç Manisa’da Şiir Ve Türkülerle Anıldı
banner416
Türk Halk Şiiri’nin usta kalemi Abdurrahim Karakoç, Manisa’nın fethinin 701’inci yıldönümü kapsamında Yunusemre Belediyesi, Şehzadeler Belediyesi ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi’nin ortaklaşa düzenlediği gecede anıldı. TRT Müzik kanalından canlı yayınlanan programa, Merhum Şair Abdurrahim Karakoç’un ailesi de katıldı.

Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleşen programa, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, AK Parti Manisa Milletvekilleri Hüseyin Tanrıverdi, Selçuk Özdağ, Muzaffer Yurttaş, Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Manisa Barosu Başkanı Zeynel Balkız, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yaşar Çoşkun, Akhisarlı Yazar Bahadır Yenişehirlioğlu, merhum Abdurrahim Karakoç’un ailesi ve vatandaşlar katıldı. Tiyatro sanatçısı Ahmet Yenilmez’in sunumuyla gerçekleşen program TRT Müzik ekranlarından canlı olarak yayınlandı.

Gecede Türk Halk Müziği’nin sevilen sesleri Şükriye Tutkun, Ahmet Baydaroğlu ve Osman Eriş, Karakoç’un birbirinden güzel şiirlerinin bestelendiği eserleri yorumladı.

‘Mihriban’ başta olmak üzere seslendirilen birçok türkünün ardından oyuncu Nazlı Çığa, Karakoç’un şiirlerini okudu. Programda Akhisarlı Yazar Bahadır Yenişehirlioğlu da okuduğu şiirle beğeni topladı.

Gecede ilk konuşmayı yapan Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, “Bu toprakların yetiştirdiği önemli şahsiyetlerden birini anıyoruz. Abdurrahim Karakoç yazdığı şiirleriyle gönül dünyamızda önemli bir yer edinmiştir. Yazdığı birbirinden güzel şiirler, yüreklerimizi yakan türkülerimizde can bulmuştur. Bu millet bu büyük şairi bu güzel gönül insanını asla unutmayacaktır. Bizlerde Şehzadeler Belediyesi olarak yaptığımız programlarla kültürümüze değerlerimize sahip çıkıyoruz, sahip çıkacağız” dedi.

Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi ise, “Büyük insan büyük dava adamı bu ülkede kolay yetişmiyor. Ömrünü halkına adayan, adanmış hayat yaşayan insanlar kolay yetişmiyor. Bu bakımdan böyle dava insanlarının topluma ve gelecek nesillere aktarılması bizler içinde çok önemli. Biz Yunusemre Belediyesi bu tür faaliyetlerde ve diğer sosyal faaliyetlerde, sosyal hizmetlerde toplumla bütünleşmiş bir bakış açısını ortaya koymayı hedefledik. İnşallah bu program amacına ulaşır. Bu ülkenin geleceğine bir şeyler koyan değerli insanların yetişmesine katkı da bulunuruz. Programda emeği olan herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

AK Parti Manisa Milletvekili ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi Başkanı Selçuk Özdağ, yaşayan en büyük halk ozanını 3 yıl önce kaybettiklerini hatırlatarak, “Türkiye’de 3 kuşak onun şiirleriyle büyümüştür. Vefatının ardından ‘Mihriban’ şiirleriyle anılmıştır. Karakoç bir şiire sıkışacak bir şahsiyet değildi. Anadolu toprağı gibi kara kuruydu ama tam bir yiğitti. Ömrünü bu halkın insanına adadı. Bu halkın sesi oldu. Abdurrahim Karakoç isyandı, baş kaldırıydı, ağıttı, göz yaşıydı, sevgiydi. Hiçbir gönüldaşını yarı yolda bırakmadı. Bütün hayatı keder ve mücadele ile geçti. Karakoç bir yandan Karacaoğlan bir yandan Yunus diğer bir yandan da Köröğlu’ydu ama en çok da kendisiydi. Dik başlı değildi ama dik duruşluydu. Yaratanı yaratandan ötürü seven bir halk adamıydı. Rahmetli Karakoç da bunların hepsinden daha fazlası vardı” diye konuştu.

Gecenin sonunda sanatçılara Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Belediye Başkanları Mehmet Çerçi, Ömer Faruk Çelik, Milletvekilleri Selçuk Özdağ, Hüseyin Tanrıverdi ve Muzaffer Yurttaş tarafından sanatçılara plaket, çiçek ve çeşitli hediyeler takdim edildi.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426