banner414
23 Aralık 2014 Salı 12:58
65 Okunma
Anavarza Antik Kenti’nde Taşlar Yerine Oturacak
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in geçtiğimiz günlerde Anavarza Antik Kenti’nde çalışmaları yerinde incelemesinin ardından Anavarza’da tarihi taşlar yerine oturtulmaya başlanacak.

Çukurova Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Başkanı Yrd. Doç. Fatih Gülşen ve 70 kişilik ekibin çalışmalarını sürdürdüğü Anavarza Antik Kenti’nde, ilk olarak dünyanın en geniş ilk duble yolunda kazı çalışmaları başlamıştı.

Bu çalışmaların ardından ekipler, tarihi kentin yıkılmış olan taşlarını vinç yardımı ile bir araya getirmeye başladı. Her bir parçası ayrı ayrı numaralandırılan taşların bilgisayar ortamında krokisinin çizileceği ve çizim tamamlandıktan sonra taşların yerine oturtularak tarihi Anavarza Antik Kenti’nin yeniden eski günlerine kavuşturulacağı öğrenildi.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Çukurova Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Başkanı Yrd. Doç. Fatih Gülşen, “Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in talimatları ile ödenekleri artırılan Anavarza Antik Kenti’nde çıkarılan taşları bir yerde topluyoruz. Alakapı yani zafer takından düşmüş olan taşların taş planları çizilmesi suretiyle bir vinç yardımı ile belirli bir ölçek dahilinde numaralandırılmış olan bu blokların burada görmüş olduğunuz taş parkına çekim işlemleri tamamlandı. Bundan sonraki süreçte bu gördüğünüz 500 tane taşın her birinin cephe yüzlerinin çizimleri sağlanacak ve sonra resitüsyon dediğimiz kağıt üzerinde çizim üzerinde birleştirmesi aşaması tamamlandıktan sonra da hangi taşın zafer takının neresine ait olduğu tespit edilecek ve gördüğünüz blok taşlar kaldırılarak zafer takı üzerindeki yerlerine konulacak” dedi.

Yorumlar

banner327

banner315

banner356

banner412

banner411

banner405

banner337

banner296

banner406

banner64