Ankara’da Fas Esintisi

Arap-İslam motiflerini kendine has yöntemiyle tuvale yansıtan Faslı sanatçı Moulay Hafid El-Alaoui, Türkiye’deki ilk resim sergisini Ankara Büyükşehir Belediyesi Metro Sanat Galerisi’nde açtı.Ebru sanatına yakın bir teknikle oluşturulan...

Ankara’da Fas Esintisi

banner390
Arap-İslam motiflerini kendine has yöntemiyle tuvale yansıtan Faslı sanatçı Moulay Hafid El-Alaoui, Türkiye’deki ilk resim sergisini Ankara Büyükşehir Belediyesi Metro Sanat Galerisi’nde açtı.

Ebru sanatına yakın bir teknikle oluşturulan 20 eser, sergiyi gezenleri adeta büyüledi. Fas’ın yöresel lezzetlerinin de ikram edildiği sergide özellikle Fas’ın geleneksel lezzetleri arasında olan çay büyük ilgi gördü. Sergide sanatçıyı Fas’ın Ankara Büyükelçisi Lotfi Aouad ve bürokratlar yalnız bırakmadı. Resimlerini oluştururken Ortadoğu’daki bazı Arap ülkelerini gezdiğini ifade eden Faslı sanatçı Moulay Hafid El-Alaoui, eserlerinde evinde bulunan Türk halılarının motiflerinin de ilham kaynağı olduğunu söyledi. Hem diplomatik hem de sanatsal alanda çalışmalar yürüten El-Alaoui, İslam coğrafyasındaki sosyal yaşantının içinde bu motifleri gördüğünü dile getirdi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.