banner417
banner425
24 Mart 2015 Salı 16:58
93 Okunma
Eskişehir'de
banner416

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'de, "Dünya Ağaç Günü" etkinlikleri kapsamında 68 ülkeden 300 sanatçının ürettiği eserlerden "Ahşap Sanatlar Müzesi" oluşturuldu.

Odunpazarı Belediyesince Kurşunlu Külliyesi'nde oluşturulan müzenin açılış töreninde konuşan Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Eskişehir'i diğer kentlerden ayıran en önemli unsurun meydan, cadde ve sokaklarındaki heykeller olduğunu söyledi.

Bu heykellerin, Eskişehirlilerin sanata önem verdiğini gösterdiğini vurgulayan Günay, şunları kaydetti:

"Odunpazarı Belediyemiz bu sene çok çarpıcı bir işin altına imzayı attı. Onları tebrik ediyorum. Bu Ahşap Sanatlar Müzesi, dünyada üçüncüsü gerçekleştirilen bir organizasyon. Birincisi Tanzanya'da, ikincisi Çin'de, üçüncüsü ise Türkiye'de Eskişehir'de gerçekleştirildi. Ağaçtan yapılan eserlerin yer aldığı bu müze de dilerim ki diğer müzelerde olduğu gibi kapısında insanların kuyrukta beklediği yerlere eklenir."

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ise 68 ülkeden 300 sanatçının katıldığı Dünya Ağaç Günü etkinlikleri kapsamında yaklaşık 15 gündür çalışıldığını dile getirdi.

Sanatçıların eserlerinin geçici bir süre Kurşunlu Külliyesi'nde sergileneceğini bildiren Kurt, daha sonra bunların Odunpazarı'nda "Türkiye'nin ilk ahşap müzesi" olacak konakta sergileneceğini ifade etti.

Müzedeki eserlerin eşi benzeri olmadığını anlatan Kurt, "Bu eserler, kendine özgü ve dünyada tek olan, aynısını bulamayacağınız eserlerdir. Yapılan eserler, Odunpazarı bölgesinde bulunan bir konak ahşap müzesi haline getirilecek, burada dünyanın ve Türkiye'nin izlemesine sunulacak" diye konuştu. 

Daha sonra protokol üyeleri ve vatandaşlar, müzeyi gezdi.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426