banner417
banner425
30 Kasım 2011 Çarşamba 22:43
1991 Okunma
''Evliya Çelebi'nin Dünyası'' Resim Sergisi Açıldı
banner416
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Makro Markette sergilenen Evliya Çelebi resim sergisi açıldı.
30 Kasım 2011 Çarşamba günü saat 14.00’de Makro markette düzenlenen resim sergisi açılışına Vali Süleyman Kahraman, Garnizon Komutanı J. Alb. Selçuk Boz, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökman, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri M. Salih Baldız, İl Emniyet Müdürü Lütfü Sönmez, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
2011 yılının Evliya Çelebinin 400. Doğum yıl dönümü olması nedeniyle Evliya Çelebi’nin daha geniş kitlelere tanıtılması amacıyla hazırlanan Evliya Çelebi Sergisinin açılış programı Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Bifa Lisesi Halk oyunları ekibinin gösterileriyle devam eden programda İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz Orta sergi hakkında davetlilere bilgi verdi.
İl Kültür ve Turizm Müdürü Cengiz Orta’nın konuşmasının ardından Süleyman Kahraman yaptığı konuşmasında ; “Yol, iki yer arası değildir; yer, iki yol arasıdır” diyor bir şairimiz.
Ve bizim insanımız “çok gezen mi, çok okuyan mı bilir” derken aslında yolun ve yolculuğun anlamına ve önemine dikkat çekiyor. Yol öğrenmektir, yol tecrübe etmektir… Yolda olan binlerce yol arasında kendi yolunu bulur… Aslında her şey bir yolculuk halinde… Dünyanın dönüşü, güneşin doğup batışı, mevsimlerin gelişi, semazenin seması ve insanın ömrü bir yolculuktur aslında… Bu açıdan bakıldığında, yol bir anlamda hayatı okumaktır…
Hiç kuşkusuz yol ve yolculuk deyince aklımıza gelen ilk isim Evliya Çelebi oluyor. O yaptığı yolculuklarla yollar arasındaki yerleri anlattığı gibi, yolun ve yolculuğun tabiatını da ortaya koymuştur.  Bu yıl UNESCO tarafından Evliya Çelebi Yılı ilan edildi.  Bu bizim için önemli bir fırsat… Evliya Çelebi’nin yolculuklarıyla bütün dünyaya yolun ve yolculuğun tabiatını anlatabiliriz.
Herkes yolda olabilir, herkes yola çıkabilir; ama her yolculukta yolcunun duruşu ve tavrı önemlidir. Biz medeniyet anlayışımızı Evliya Çelebi’nin seyahatleriyle yeniden hatırlayabilir ve sahip olduğumuz değerleri dünyaya da yeniden hatırlatabiliriz.  Evliya Çelebi’nin haritalarından oluşan bu serginin de bu açıdan büyük bir önem taşıdığını idrak etmemiz gerekir. Emeği geçenlere en kalbi duygularla teşekkür ediyor; Allah hepimize hayırlı bir yolda yürümeyi nasip etsin diyorum” dedi.
Konuşmaların ardından Valimiz Sn. Süleyman Kahraman ve protokol üyeleri tarafından Evliya Çelebi sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Sergiyi gezerek incelemelerde bulunan Vali Kahraman   serginin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkkür ederek, bu serginin Evliya Çelebinin daha çok insan tarafından tanınmasında büyük katkı sağlayacağını belirtti.
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından 3 Aralık tarihine kadar Makromarkette sergilenecek olan  Evliya Çelebi Sergisi, Evliya Çelebi Haritası, Evliya Çelebi kitapları ve Evliya Çelebinin Karaman hakkındaki izlenimlerine ait söylemiş olduğu sözlerin Ebru üzerine kaligrafi ve Karamandaki gezileri ile alakalı resim tasvirleri sergisi olmak üzere üç kısımdan oluşmaktadır.
Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426