14 Şubat 2016 Pazar 08:24
31 Okunma
İstanbul Devlet Opera ve Balesi 'Faust'u sahneledi

İSTANBUL (AA) - İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından Alman yazar Johann Wolfgang von Goethe'nin aynı adlı eserinden Fransız Charles Gounod'nun bestelediği "Faust" operasının prömiyeri gerçekleştirildi.

Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi'nde sanatseverlerle buluşan "Faust" operasıyla ilgili AA muhabirine açıklamada bulunan İstanbul Devlet Opera ve Balesi Sanat Yönetmeni Kevork Tavityan, sahne çalışmalarının 5 ay sürdüğünü belirterek, "Bizim şu anki olanaklarımıza göre çok büyük bir proje bu. Recep Ayyılmaz gibi bir rejisörümüz var. Onun sihirli elleriyle bu ufak sahneye böylesine büyük eseri oturttu. İyi solistlerle, iyi bir koroyla ve iyi orkestrayla görkemli bir iş halini aldı" dedi.

Goethe'nin edebiyat, politika ve doğa bilimleri üzerine yazdığı tüm eserlerinin bir hülasası olarak kabul edilen Faust'un librettosu, Gounod'nun her zaman birlikte çalıştığı Jules Paul Barbier ile Michel Florentin Carre'ye ait.

Recep Ayyılmaz'ın sahneye koyduğu eserin, orkestra şefliğini Roberto Gianola üstlendi.

Kasvetli ve karanlık odasında gençliğinin özlemini duyan ihtiyar doktor Faust'u konu eden eser, 16, 17, 18 ve 20 Şubat ile 25, 26 ve 29 Mart'ta sanatseverlerle buluşacak.

Muhabir: Kaan Burak Şen

Anahtar Kelimeler:
Kültür
Yorumlar

banner327

banner315

banner356

banner412

banner411

banner405

banner337

banner296

banner406

banner64