Konya'da kültür sanat

- KDT "Yedi Kocalı Hürmüz" adlı oyunu sahneleyecek

Konya'da kültür sanat

banner390

KONYA (AA) - Konya Devlet Tiyatrosu (KDT) "Yedi Kocalı Hürmüz" adlı oyunu izleyicisiyle buluşturacak.

Sadık Şendil'in yazdığı, Nur Subaşı'nın yönettiği oyunun dekor tasarımı Sertel Çetiner, ışığı Şükrü Kırımoğlu, kostümleri de Fatma Sarıkurt'a ait.

Eserde, yeri geldiğinde Karadeniz'de Ejder-i Derya'nın yelkenlerini pupa eden, yeri geldiğinde mahallenin raconunu kesen, gönlünün sultanını bulma derdindeki Hürmüz'ün hikayesi anlatılıyor.

Oyun, bugün ve yarın saat 20.00'de, 26 Aralık Cumartesi günü de 15.00 ve 20.00'de KDT sahnesinde izlenebilir.

- Sarıkamış şehitleri anılacak

Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi tarafından bugün saat 19.00'da Konevi Kültür Merkezi'nde "Bir Destandır Sarıkamış" adlı anma programı düzenlenecek. Programda, Türk halk müziği sanatçısı Uğur Demirci konser verecek.

Büyükşehir Belediyesinin kültürel etkinlikleri kapsamında "Ertuğrul Osman Mevlana" tiyatrosu, ilçelerde izleyicinin karşısına çıkacak.

Oyunda, Anadolu Selçuklu Devleti'nin uç beyi görevinde bulunan Ertuğrul Gazi'nin, buranın başkenti Konya'yı ziyaretinde Şeyh Abdülaziz ve Mevlana ile tanışması, dualarını alması ve Osmanlı Devleti'nin temelinin atılmasındaki etkileri konu ediliyor.

İlk olarak Çumra, Akşehir, Karapınar ve Ereğli'de sahnelenen oyun, gelecek günlerde Seydişehir ve Konya merkezde seyircisiyle buluşacak.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.