banner417
banner425
12 Mart 2016 Cumartesi 11:59
51 Okunma
Lise öğrencileri İstiklal Marşı'nı işaret diliyle seslendirdi
banner416

KONYA (AA) - AYŞE BÜŞRA ERKEÇ - Konya'da, AK Parti Selçuklu İlçe Gençlik Kolları üyesi de olan lise öğrencisi kızlar, İstiklal Marşı'nı işaret dili ile seslendirdikleri klip hazırladı.

Kentin tarihi mekanlarında çekilen ve down sendromlu bir gencin de görev aldığı klibi hazırlamadan önce işaret dili eğitimi alan öğrenciler, çalışmalarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seslendirdiği "Hakkıdır hür yaşamış bayrağımın hürriyet, hakkıdır Hakk'a tapan milletimin istiklal" mısraları ile tamamladı.

Öğrencilerden Nazlı Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, klibin bir aylık çalışma sonucu hazırlandığını söyledi.

Hem İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü'ne hem de engellilerin yaşadıkları zorluklara dikkati çekmek amacıyla böyle bir çalışma yaptıklarını belirten Doğan, "Engellilere toplumun bakışı biraz farklı olduğu için, onları ötekileştirmek yerine kazanmak amacıyla bu klibi hazırladık. Zorlandığımız veya çok keyif aldığımız zamanlar oldu. Konya'nın tarihi mekanlarında çekerek, şehrimizin tarihi ve kültürel mekanlarının da ön plana çıkmasını istedik" diye konuştu.

Yaptıkları çalışmanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sesinden mısralarla sona erdiğini dile getiren Doğan, "Cumhurbaşkanımız, tüm halkın cumhurbaşkanıdır. Onun için Cumhurbaşkanımızın dilinden mesaj vermek istedik" dedi.

- "Sessizlerin sesi olmak istedik"

Seda Küçükturgut da gençlik teşkilatı üyeleri olarak sadece siyasetle ilgilenmediklerini, sosyal sorumluluk projelerine ağırlık verdiklerini ifade etti.

İşitme engellilerle ilgili çalışma yapmadan önce işaret dili eğitimi aldıklarını anlatan Küçükturgut, şöyle devam etti:

"Tanıtım birimi olarak, 'Engelli, down sendromlu kardeşlerimize nasıl hitap edebiliriz' diye düşünüp, bu filmi çekmeye karar verdik. Hepimiz birer engelli olabiliriz. İstiklal Marşımız dünyadaki en güzel marş. Bu güzelliği engelli kardeşlerimiz çoğu zaman ifade edemiyorlar. Biz, sessizlerin sesi olmak ve onları temsil etmek istedik. Down sendromlu bir arkadaşımıza da yer vererek, bir engelli kardeşimizin işitme engellilerle empati kurmasını sağladık."

- "Bize Asım'ın nesli lazım"

Lise 3. sınıf öğrencisi Ahsen Çalmaz ise "İşaret diliyle çektiğimiz İstiklal Marşı klibiyle farkındalık oluşturmak istedik. Bize Asım'ın nesli lazım. Gençlerin kendilerini ifade edebilecekleri birçok platform var. Herkes bu platformlarda yer alıp çalışmalar yapabilir. Gençlik dönemi çok önemli, bu dönemi boşa geçirmemeliyiz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426