Mevlana'nın 742. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri

- Etkinlikler kapsamında 9. Uluslararası Konya "Dünya İnançları" ve "Bacalar" Fotoğraf Yarışması Ödül Töreni ve sergi açılışı yapıldı

Mevlana'nın 742. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri

banner390

KONYA (AA) - Mevlana'nın 742. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri etkinlikleri kapsamında, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından 9. Uluslararası Konya "Dünya İnançları ve Bacalar" Fotoğraf Yarışması Ödül Töreni ve sergi açılışı gerçekleşti.

Her yıl birçok kategoride fotoğrafların değerlendirildiği yarışmada bu yıl "Dünya İnançları" ve "Bacalar" konularında yarışıldı. Yarışmaya Dünya İnançları kategorisinde 15 ülkeden 177 fotoğrafçı 647 fotoğraf ile Bacalar kategorisine ise 9 ülkeden 81 yarışmacı 266 fotoğraf ile katıldı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Solununda gerçekleştirilen törende, Mevlana'nın vuslatının 742. Yılı Dönümü münasebetiyle gerçekleştirilen programlar çerçevesinde 9 yıldır Dünya İnançları Fotoğraf Yarışmasını tertip ettiklerini söyledi.

Yarışmanın zamanla kendi içinde anlam bütünlüğü oluşturduğunu ifade eden Çıpan, şunları kaydetti:

"Kendi içinde bir mantık silsilesi olan alt başlıklarla aslında yapılmak istenilen dünyanın neresinde olursa olsun ve hangi inanca mensup olursa olsun bir sanatçı hassasiyetiyle çekilen fotoğrafları böyle bir mekana taşımak, böyle bir zaman diliminde sanatseverlerin dikkatine sunmak ve bunları albüm haline getirerek 600 noktaya göndermek ve tarihe de kayıt düşmek istiyoruz."

 Çıpan, yarışma kapsamında 5. yılda bronz madalya aldıklarını 10. yılında gümüş madalya almak istediklerini ve 15. yılında ise altın madalya almayı hedeflediklerini belirtti.

Konuşmaların ardından, protokol üyeleri tarafından dereceye girenlere ödülleri verildi.

Ödül merasiminden sonra Mevlana Kültür Merkezi Sergi Salonu'nda çeşitli kişi, kurum ve kuruluşların 35 sergisi ile tanıtım stantlarının açılışı yapıldı. Sergiler, 7-17 Aralık tarihlerinde gezilebilecek.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.