banner417
banner425
25 Ağustos 2015 Salı 12:41
20 Okunma
Nevşehir'de turizm çalıştayı
banner416

NEVŞEHİR (AA) - Kültür ve Turizm Bakanlığının öncülüğünde, Nevşehir'de "Kapadokya Turizm Çalıştayı" düzenlendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Haluk Dursun, bir otelde gerçekleştirilen çalıştayda, bakanlık olarak ülkenin turizm politikalarının belirlenmesi ve bölgelere göre uygulanmasını amaçladıklarını söyledi.

Dursun, bölgelerdeki sorunların yerinde görülmesi, karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmasının kendileri için en önemli temel görevlerden ve çalışma planlarından olduğunu dile getirdi.

Türkiye'nin farklı bölgelerinde bir çok çalıştay düzenlediklerini belirten Dursun, "Bakanlık olarak turizm altyapısını incelerken aynı zamanda bizim temel sorumluluğumuz olan milli kültürü, oradaki yapısını, durumunu, tahribatına karşı alınacak önlemleri kendimize bir vazife olarak görüyoruz, bu olayın çok ciddi bir tarafı. Şehir ve insan başlıklı bir proje geliştirdik. Bu projeyi de turizm çalıştaylarında değerlendiriyoruz" diye konuştu.

Dursun, turizmin milli gelire katkı sağlayan önemli bir sektör olduğuna dikkati çekerek, "Bu sektörün aksaması, bu sektörün hızını kaybetmesi bile bizim açımızdan çok ciddi bir risk. Bunun farkındayız ve bu konuda çalışmalar içerisindeyiz" dedi.

Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan ise Nevşehir bölgesinin turizm açısından hem Türkiye'nin hem de dünyanın önemli destinasyonlarından birisi olduğuna işaret etti.

Kapadokya bölgesinin peribacaları, yer altı şehirleri ve kiliseleriyle hem yerli hem yabancı turistlerin çok önemsediği bir yer olduğunu dile getiren Ceylan, şunları kaydetti:

"Nevşehir sadece Kapadokya bölgesinden ibaret değil. Bunun yanında inanç turizmi merkezi konumunda. Özellikle Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli türbesi inanç turizminin başında yer alıyor. Diğer taraftan Kozaklı ilçemizdeki termal turizm de önemli bir yere sahip. Bu açıdan baktığımızda da yılda yaklaşık 3 milyona yakın yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği bir şehirdir."

Çalıştaya, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Çokçevik, Yatırım ve İşletmeler Genel Müdür Vekili Fevzi Pamukçuoğlu, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve turizmciler katıldı.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426