banner417
20 Kasım 2014 Perşembe 09:23
88 Okunma
(özel Haber) Kitap Okuyana Çay Bedava
banner416
İzmir’de 40 yıldır faaliyet gösteren sahaf, okuma oranının artması için ‘Yeter ki oku çay bizden’ kampanyası başlattı.

İzmir’in en ünlü sahaflarından 40 yıllık Doğan Kitabevi, ilginç bir kampanyaya imza attı. Özellikle gençlerin kitap okuma oranını artırmayı hedefleyen kitabevi, kitap okumaya gelen müşterilere bedava çay veriyor. Kitabevinin üst katında, plaktan gelen nostaljik müzikler dinleyen müşteriler, kitapların büyülü dünyasına çaylarını yudumlayarak giriyor. Sahafa gelenlerin günün sonunda illa kitap satın alması da beklenmiyor. Dileyen göz gezdirdiği kitabı satın alıyor, dileyen daha önce satın aldığı bir kitapla kitabevinde okuduğu kitabı takas ediyor, dileyen de sadece kitap okuyup sahaftan ayrılıyor. Kitabevinde her köşe başına asılmış ‘Yeter ki oku çay bizden’ yazısı ise dikkat çekiyor.

“MADDİ ANLAMDA BAKMIYORUZ”

Bu kampanyanın öğrenciler sayesinde başladığını belirten kitabevi sahibi Dilek Karabil kampanyanın başlama hikayesini şu sözlerle anlattı: “Öğrenciler yukarıdaki plak bölümünde vakit geçiriyordu. Plaklarla ilgileniyorlardı. ‘Arada kitap da alın ilgilenin’ dediğimde ‘kuru kuru gitmiyor’ dediler. ‘Yeter ki okuyun çay biden’ dedik ve kampanya bu şekilde başladı. Çok memnun oldular. Çayla beraber kitaplarını okuyorlar. Toplum olarak okumaya ihtiyacımız var, bu yüzden kitap değiştirme uygulamamız da var. Yeter ki insanlarımız okusun biz maddi anlamda bakmıyoruz.”

“ÖMRÜMÜZÜ BÖYLE GEÇİREBİLİRİZ”

Başlatılan kampanyanın çok olumlu olduğunu belirten gençler, “Kesinlikle çok güzel bir kampanya. Öğrencilerin okuma oranı artık çok düşük. Bu yüzden de bu aktivite onların daha fazla kitap okumasını sağlayabilir” derken yetişkinler ise “Aradığımız her türlü kitabı burada bulabiliyoruz. Gençlerin buraya daha çok gelmesi gerekiyor. Ömrümüzü burada çay içip kitap okuyup ve müzik dinleyerek geçirebiliriz” yorumunu yaptı.

Yorumlar

banner315

banner412

banner411

banner337

banner296

banner64