banner417
banner425
04 Ekim 2015 Pazar 11:13
27 Okunma
Plastik ürünleri hediyelik eşyaya dönüştürüyor
banner416

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'de, kullandığı ürünlerin plastik atıklarını çöpe atmak yerine süs eşyası haline getiren 46 yaşındaki Fatma Sancar, bu nedenle kolunda yaralar çıkmasına rağmen el işi yapmadan duramıyor.

Sancar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluğundan bu yana örgü ve el işine ilgisinin olduğunu belirterek, 30 yıldır bu işten adeta kopamadığını söyledi. 

Ördüğü ürünlerin genellikle plastik atıklardan oluştuğunu belirten Sancar, şöyle konuştu:

"Evimize aldığımız ürünlerin plastik atıklarını kullanıyorum. Yoğurt kapları, kiloluk dondurma kapları, şişeler, ilaç kutuları, kurutulmuş mısır yaprakları kullandığım başlıca malzemeler arasında. Yoğurt kaplarından çiçek sepetleri, dondurma kaplarından peçetelikler yapıyorum. Örgü, bir zaman sonra alışkanlık haline geldi ve elime ne geçerse üstünü örmeye başladım."

- "Ev bütçesine de katkı sağlıyorum"

Sancar, atık plastikleri süs eşyasına dönüştürmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Evde boş zamanlarını değerlendirdiğini vurgulayan Sancar, şunları söyledi:

"Bunu değerlendirmek istedim. Bu el işi sayesinde ev bütçesine de katkı sağlıyorum. Bu atık maddelerden yaptığım eşyaları satıyorum. Yaptığım işin büyüklüğüne göre fiyatlar değişiyor. Komşularım da benden örnek alarak atık malzemelerden eşya yapmaya başladılar. Çevreye vereceğim zararları bir nebzede olsa süs eşyasına çevirmek beni mutlu ediyor."

Sancar, örgüden dolayı kolunda çeşitli yaraların oluştuğunu dile getirerek, "Doktorum acilen örgü örmeyi bırakman gerektiğini, bu şekilde devam edersen ameliyatlık olacağımı söyledi. Ben de bu uyarıdan sonra yoğun bir şekilde örgü yapmayı bıraktım. Ancak hala az da olsa devam ediyorum" diye konuştu.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426