‘taştan Kalpler’ Görenleri Şaşırtıyor

Amasya’da bir köydeki müzede sergilenen 2 bin yıllık taştan kalp sütun parçaları görenlerin ilgisini çekiyor.Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı Alpaslan köyünde köy ile aynı adı taşıyan müze, aralarında Hitit, Selçuklu, Bizans,...

‘taştan Kalpler’ Görenleri Şaşırtıyor

banner390
Amasya’da bir köydeki müzede sergilenen 2 bin yıllık taştan kalp sütun parçaları görenlerin ilgisini çekiyor.

Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı Alpaslan köyünde köy ile aynı adı taşıyan müze, aralarında Hitit, Selçuklu, Bizans, Roma ve Osmanlı’nın da bulunduğu 8 medeniyete ait eserleri günümüze taşıdı.

Yöredeki arkeolojik ve etnografik eserlerin toplanmasıyla oluşturulan müze, benzeri olmayan ünik eserlere de sahip.

Amasya Müzesi Müdürü Celal Özdemir, Roma döneminden kalma 2 bin yıllık taştan kalp sütunları ilk defa bu müzede gördüğünü ve benzerinin olmadığını söyledi.

Müzeyi ziyaret eden Vali İbrahim Halil Çomaktekin ve beraberindekilere bilgiler veren Özdemir, Selçuklu döneminde yaşamış Seyyid Nureddin Alparslan Er-Rufai’nin 1257 yılında yapılmış ahşap sandukasının da tropikal bir ağaç türü olan abanoz ağacından olduğunu anlattı.

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay ve Emniyet Müdürü Mehmet Artunay ile birlikte müzedeki eserlerin dikkatle inceleyen Vali Çomaktekin de, müzede bir dizi düzenleme yapılmasına ilişkin talimat verdi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.