banner417
banner425
30 Haziran 2015 Salı 13:53
1343 Okunma
Yörük ve Türkmen kültürü tarihi Zeyve Pazarı’nda yaşatılacak
banner416
 
KOP Bölge İdaresi Başkan Vekili İhsan Bostancı, Ermenek’in tarihi Zeyve Pazarı’nın yeniden eski ihtişamına kavuşturulacağını söyledi.

Karaman’ın Ermenek ilçesinde bulunan ve yaklaşık 600 yıllık bir tarihi geçmişe sahip olan Zeyve Pazarı, KOP İdaresi ile Karaman Valiliği arasında imzalanan protokol ile Yörük ve Türkmen kültürünün yeniden yaşatıldığı önemli bir turizm merkezi haline dönüşecek.

Bostancı, yaptığı konuşmada, Tarihi Zeyve Pazarı’nda Yörük ve Türkmen kültürünün yaşatılması amacıyla rekreasyon çalışmalarının yapılması projesinin hem Kalkınma Bakanlığının 2015 yılı yatırım programında hem de Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz tarafından açıklanan KOP Eylem Planı’nda yer aldığını söyledi.

2016 yılında ilk çalışmaları başlayacak rekreasyon projesi için 4 milyon liralık ödenek ayrıldığını belirten Bostancı, şunları kaydetti:

"Zeyve Pazarı Anadolu’da bir eşi benzeri daha bulunmayan, açık pazar ve mesire yeri olarak Yörük ve Türkmen kültürünün halen yaşatıldığı nadir yerlerden biri. Burada yaklaşık 600 yıllık tarih birikimi olan doğal ve kültürel bir mirastan bahsediyoruz. Günümüzde yöre halkı, özellikle yaz aylarında bahçesinde tarlasında yetiştirdiği sebze ve meyveleri, el emeği göz nuru yöresel ürünlerini kurdukları bu pazarda yerli ve yabancı turistlere sunuyorlar ve yıllarca süre gelen bu kültürü devam ettiriyorlar. Yörük ve Türkmen kültürünün halen yaşatıldığı Zeyve Pazarı'nda doğal ve kültürel denge gözetilerek rekreasyon çalışmalarına başlayacağız. Bu vesile ile hem var olan kültürün yaşatılmasına, hem de yerel turizmin canlanmasına katkı sağlamış olacağız."
Son Güncelleme: 01.07.2015 02:36
Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426