banner417
banner425
23 Ekim 2014 Perşembe 16:30
32 Okunma
Malatya’nın İlk Arabuluculuk Bürosu Açıldı
banner416
Malatya’da ilk Arabuluculuk Bürosu tabelasını astı.

Adalet Bakanlığı’nın Arabuluculuk Uygulaması için Malatya’da 21 avukat yetki belgesini alırken, bunlar içerisinde ilk büro tabelasını astı.

Arabulucu Av. Onur Demez, “Arabuluculuk, hukuk sistemi gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılan bir alternatif uyuşmazlık çözümü yöntemidir. Arabuluculuk; tarafların içinde bulundukları uyuşmazlığı tarafsız bir üçüncü kişi yardımı ile mahkemeye gitmeden ya da mahkeme yönlendirmesiyle çözmelerinde kullanabilecekleri en etkin yöntemdir. Tarafsız bir üçüncü kişinin taraflar arasındaki iletişimi, müzakereyi kolaylaştırdığı ve tarafları, uyuşmazlık hakkında gönüllü bir karar vermeye teşvik ettiği özel bir uyuşmazlık çözüm usulüdür. Esnek ve etkili oluşu arabuluculuğun iş yaşamı, aile, okul ve hatta milletler arası uyuşmazlıklarda bile uyuşmazlığın taraflarını doğru noktada buluşturan bir uyuşmazlık çözüm yöntemi olmasını sağlamıştır. Taraflara, meseleleri belirleme ve açıklığa kavuşturma, farklı bakış açılarını anlama, menfaatlerini tanımlama, olası çözümleri ortaya koyma, değerlendirme ve istendiğinde de karşılıklı tatminkâr anlaşmalara varma fırsatını sunma gibi çeşitli amaçlara hizmet eder” dedi.

Av. Demez, “Aralarındaki uyuşmazlığı, kendi istekleriyle ya da bir mahkemenin önerisi ile arabulucunun eşliğinde çözmeye karar veren taraflar, uyuşmazlık konusunu arabulucuya ileterek, tamamen tarafsız, önyargı ve yargıdan uzak bir arabulucu eşliğinde, sorunlarını tartışma ve kendileri için en iyi çözümü, bulma fırsatı elde ederler” şeklindeki ifadeleri kaydetti.

Malatya’nın ilk arabuluculuk bürosu Kışla Caddesi Demez Hukuk ve Arabuluculuk Bürosu’nda hizmete girdi.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426