banner417
banner425
19 Kasım 2014 Çarşamba 14:19
25 Okunma
Öğrencilere 112 Acil Eğitimi Verildi
banner416
Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın UNICEF destekli uyguladıkları “Minik 112 Projesi” çerçevesinde Malatya Hidayet İlkokulu’nda acil sağlık eğitimi verildi.

İlköğretim çağındaki çocukların duyarlılıklarının ve bilgi seviyelerinin artırılması, kazalara maruz kalmaların azaltılması, 112 Acil Sağlık Hizmetleri ile nasıl temas kuracaklarını göstermek ve gereksiz aramaları azaltmak, koruyucu önlemleri kullanma becerilerinin geliştirilmesi, olağan dışı durumlarda davranış becerilerinin geliştirilerek, kaza sayısı, yaralanma sayıları ve kazalara bağlı ölümlerin azaltılması gibi hedeflerle yola çıkan “Minik 112 Projesi” kapsamında Hidayet İlkokulu 4. sınıf öğrencilerine yönelik acil sağlık hizmetleri hakkında bilgi verildi.

Okul multivizyon sınıfında gerçekleştirilen eğitimlere 4.sınıfta okuyan 243 öğrenci katılarak, 112 ne zaman aranmalıdır?, 112 acil hattı neden gereksiz yere meşgul edilmemeli?, 112 acil hattı arandığında nasıl konuşulmalı? gibi birçok sorunun cevabını öğrendiler. Ayrıca okul bahçesinde tam donanımlı bir ambulansı da inceleme imkanı bulan çocuklar ambulansın içindeki tıbbi araç, gereç ve donanım hakkında bilgilenme imkanı buldular.

Proje kapsamında eğitimleri veren Malatya Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğünde görevli hemşire Medine Açıkgöz, öğrencilerin merak ettiği soruları cevaplayarak minik çizgi film ve sunumlarla çocukların daha kolay öğrendiğini, bu sebeple Hidayet İlkokulu’nda yaptıkları çalışmanın keyifli bir şekilde geçtiğini söyledi.

Hidayet İlkokulu Müdürü Ergün Taşçı ise, Sağlık Bakanlığı’nın Milli Eğitim Bakanlığıyla okullarda uygulanmak üzere UNICEF destekli olarak başlattıkları bu projenin son derece önemli olduğunu, öğrencilere erken yaşlarda verilen bu eğitimlerin toplumun geleceğine yön vereceğini, 112 ve diğer hizmet kaynaklarının doğru kullanılırsa etkinliğinin ve verimliliğinin artacağını, bu noktada eğitimin fert ve toplum bazında ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunu belirtti.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426