Avukatlardan Meslektaşlarının Öldürülmesine Tepki

Manisa Barosuna üye avukatlar, Gaziantep’te meslektaşları Avukat İsmail Akkaya’nın bürosunda öldürülmesini basın açıklaması yaparak protesto etti.Manisa’da yağan yağmur nedeniyle Adliye içerisinde toplanan yaklaşık 100’e yakın avukat,...

Avukatlardan Meslektaşlarının Öldürülmesine Tepki

banner390
Manisa Barosuna üye avukatlar, Gaziantep’te meslektaşları Avukat İsmail Akkaya’nın bürosunda öldürülmesini basın açıklaması yaparak protesto etti.

Manisa’da yağan yağmur nedeniyle Adliye içerisinde toplanan yaklaşık 100’e yakın avukat, Gaziantep’te, Avukat İsmail Akkaya’nın 18 Aralık’ta bürosunda öldürülmesine tepki gösterdi. Meslektaşlarına yapılan saldırıyı kınayan Manisa Barosu Başkanı Zeynel Balkız, avukatlara yönelik yapılan saldırıların ilk olmadığını belirtti. Balkız, "Avukata saldırı, hukuka saldırıdır ve nereden gelirse gelsin şiddetle kınıyoruz. Toplum kutuplaşıyor, insanlar silahlanıyor, şiddet eğilimli psikopat sayısı da maalesef giderek artıyor. Yargıya güven iyice düşüyor. Hastalıklı kişiler de kendilerine en yakın, men ulaşılabilir gördükleri yargı mensubu olan avukata şiddet uyguluyor. Bununla mücadele, ancak gerçekçi ve kapsayıcı bir bakış açısıyla mümkün olabilir. Hakim ve savcılar, avukatı kurucu unsur olarak görecek; saygıyla yaklaşacak; odasından kovmaya, ayakta durma cezaları vermeye kalkışmayacak. Böyle davrananlara baromuzun Avukat Hakları Komisyonu gidiyor, konuşuyor, yanlışını anlatıyor. Meslek onurumuza aykırı davranışlar devam ederse gerekli tepkiler yükselerek devam edecektir. Bize saygısız davrananları, hakim ve savcılıktan ayrıldıktan sonra aramızda görmek istemiyoruz.

Açıklamanın ardından avukatlar adliyeden ayrıldı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.