banner417
banner425
18 Ekim 2014 Cumartesi 13:43
37 Okunma
Balıkesir Üniversitesi’nden Kula’ya Ziyaret
banner416
Balıkesir Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü öğrencileri, Kula jeopark alanını ve Jeopark Müzesi’ni gezdiler.

Kula Jeopark Koordinatörü Erdal Gümüş tarafından karşılanan 80 kişilik Balıkesir Üniversitesi öğrenci grubu, ilk olarak Kula Belediyesi ek hizmet binasında bulunan Jeopark Müzesi’ni ziyaret etti. Müzede bulunan taşları inceleyen öğrenciler, jeopark koordinatörü Erdal Gümüş’den müzede bulunan taşlar ile ilgili bilgi aldı. Öğrenci grubunun koordinatörü, Balıkesir Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü hocası ve eski Balıkesir il Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Abdullah Soykan, ziyaretle ilgili değerlendirme yaptı. Soykan; "Üniversitemizin coğrafya bölümü öğrencileri ile birlikte Türkiye’nin tek Jeopark alanı olan Kula’yı gezmek, buralardaki güzellikleri öğrencilerimize göstermek amacıyla buradayız. Buraya daha önce de geldim. Hayran kaldım. Jeopark konusunda yıllarca çalışmalar yaptım, yurtdışına çıkıp oralarda bulunan jeopark alanlarını gezdim. Ancak Kula’daki jeopark alanı dünyadaki jeopark meraklılarını ve araştırmacılarını buraya çekecek kadar güzel ve önemli. Burada yaşayanlar bunun yıllarca farkına varamamış olacak ki bu güne kadar herhangi bir çalışma yapılmamış. Önceki dönem belediye başkanı Selim Aşkın bunun öneminin farkına varıp sertifika çalışmasını başlatarak, bu büyük projeyi ilçeye kazandırmış. Jeoparkın hayata geçmesiyle Kula, tam bir turizm merkezi haline gelecek. Bu yüzden vatandaşın ve mevcut yerel yönetiminde bu çalışmaya sahip çıkması, ilçenin faydasına olacaktır. Herkes bu Jeoparkın bir lokomotif olduğunu bilmeli. Bu lokomotif yürürse, arkasından gelecek olan, turizm vagonu bu ilçeye ciddi bir maddi kazanç getirecektir” diye konuştu.

Balıkesir Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü grubu Jeopark müzesinin ardından, Divlit yanardağından başlayarak, Jeopark alanını gezdi.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426