Başkan Çerçi’den Fetih Mesajı:

Manisa’nın fethinin 701. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, “Asırlardır esarete boyun eğmeyen bu topraklarda kardeşlik baki kalacaktır” dedi.Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi,...

Başkan Çerçi’den Fetih Mesajı:

banner390
Manisa’nın fethinin 701. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, “Asırlardır esarete boyun eğmeyen bu topraklarda kardeşlik baki kalacaktır” dedi.

Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Manisa’nın fethinin tarihsel bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Verimli toprakları ve zengin coğrafyasıyla tarih boyunca birçok devletin istilasına uğrayan Manisa’nın gerçek kimliğine Osmanlı döneminde kavuştuğunu ifade eden Çerçi, o günden bu yana Manisa’nın Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin en önemli şehirlerinden birisi olarak tarihteki yerini aldığını ifade söyledi. Başkan Çerçi, “Gediz ovasına bakan şehrimiz sırasıyla Hititler, Frigler, Grekler, Lidyalılar, İranlılar, Romalılar, Bizanslılar, Saruhanoğulları ve Osmanlıların hâkimiyetinde kalmıştır. 1313 yılı Manisa’nın kaderinin değiştiği sürecin başlangıcıdır. Saruhan Bey komutasındaki ordu tarafından fethedilen Manisa, Yıldırım Beyazıt’ın Anadolu birliğini sağlamak amacıyla 1390 yılında giriştiği Batı Anadolu harekatı esnasında Saruhanoğlu Beyliği’nin başında bulunan Hızırşah tarafından Osmanlılara teslim edilmiştir. Magnesia, Türk hâkimiyeti sırasında zamanla Mağnisiye, Mağnisa, Manisa şekline dönüşmüştür. Kelime ‘Büyük şehir’ anlamına gelmektedir. Şehzadeler şehri Manisa, büyük fetihlerin fatihlerini yetiştirmiş, Cumhuriyet dönemi ve sonrasında da stratejik önemini korumuştur. Asırlardır esarete boyun eğmeyen bu topraklarda kardeşlik baki kalacaktır. Hiç şüphesiz geçmişimiz bilmeden geleceğimizi planlayamayız. Bu nedenle özellikle gençlerimiz ve bu şehirde yaşayan herkes Manisa’nın fethini ve tarihsel gelişimi çok iyi bilmelidir. Bu, geleceğimiz adına çok önemlidir” dedi.

Manisa’nın fethiyle ilgili son yıllarda çeşitli kutlamalar ve etkinlikler yapıldığını hatırlatan Başkan Çerçi, “Bu etkinlikler fetih bilincinin güçlenmesini sağlamaktadır. Bu vesileyle Manisa’nın fethinin 701. yıldönümü kutlu olsun” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.