banner417
banner425
11 Kasım 2014 Salı 15:11
39 Okunma
Sarıgöl’de Üzüm Üreticileri Sıkıntılı
banner416
Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, Sarıgöl ilçesindeki üzüm üreticilerinin yaşadığı sıkıntıları anlattı. Ülgen, "Üreticilerin masrafları yüksek. Gerekli önlemler alınmalı" diye konuştu.

Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, yaptığı açıklamada, yaş üzüm fiyatlarının bu yıl bekleneni vermediğini ve üreticilerin bu durumdan zarar gördüğünü öne sürdü. Üreticilerin masraflarının yüksek olduğunun altını çizen Ülgen, üreticilerin sıkıntılı günler geçirdiğini söyledi. Ülgen, "Bir kilo yaş üzümün kiloda masrafı bir liranın üzerindedir. Ancak, şu an yaş üzümün fiyatı 40-70 kuruş arasında; bu hesap bile üzümün zararına satıldığını göstermektedir. Üzüm üreticilerimizin bağları bankalara ipoteklidir. Borçlarını ödemeleri için de, Manisa Milletvekillerine durumu bildirdim. Gerekli önlemlerin alınması gerek. Devlet bankaları çiftçilerimize beş yıllık kredi vermeli. Bu kredi ile diğer bankalara olan borçlar ödenebilsin" dedi.

"SARIGÖL’DE GÜNDE 10 KAMYON ÜZÜM KESİLİYOR"

Sarıgöl ve çevresindeki üzüm bağlarından hasadın Kasım sonuna kadar devam edeceğini anlatan Ülgen, şu şekilde konuştu: "Havalar şu günlerde ılık geçiyor. Havalar böyle ılık seyrederse, Kasım sonuna kadar devam eder. Eğer, kırağı başlarsa o zaman tehlike arz eder. Sarıgöl’den şu an günde 100 kamyon yaş üzüm sabahın erken saatlerinde başlanarak, öğleye yakın zamanda üzümler gönderileceği yere yola çıkmaktadır. Üzüm sevkıyatını sezon sonuna kadar hız kazandı; ama fiyatlarda kıpırdama yok. Umut ederim ilerleyen günlerde yükselme olur. Üzümlerimizi kooperatif aracılığı ile satılmasını önermekteyim. Kooperatifleşme olursa, vatandaşların ödenmemiş çek sıkıntısı olmaz."

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426