Üzüm Herkülü

Sarıgöl Ovası’da üzüm kesim işlemlerinin başladığı bugünlerde sabahın erken saatlerinde üzüm bağlarına giren üzüm işçileri, üzüm kamyonunu doldurmak için saatlerce ter döküyor.Türkiye’nin dört bir yanına üzüm gönderen işçiler,...

Üzüm Herkülü

banner390
Sarıgöl Ovası’da üzüm kesim işlemlerinin başladığı bugünlerde sabahın erken saatlerinde üzüm bağlarına giren üzüm işçileri, üzüm kamyonunu doldurmak için saatlerce ter döküyor.

Türkiye’nin dört bir yanına üzüm gönderen işçiler, asmalardan keserek selelere doldurdukları üzümleri, kasa düzenleyicilerine yetiştirmek için adeta yarış içerisine giriyor. Sele ve üzüm kasası taşıyıcıları tanesi 10 kilogram gelen üzüm selelerinden dokuz adet üzüm kasasını, türküler söyleyerek neşe içerisinde üzüm kamyonuna getiriyor. Sırtına aldığı yaklaşık 100 kilogram yükü sırtında taşıyan Kula’nın Çarıkballı Mahallesinden 20 yaşındaki Fatih Dinç, "Bunu her zaman yapmıyoruz. Bağın içresinde dolu halde üzüm selesi olduğunda, bunları bir an önce üzüm kasa laması yapan bayan arkadaşların yanına taşıyoruz. Böyle taşımaya alışığız. Günde 3-4 kez taşıyoruz" dedi. Arkadaşları, günlük 50 TL yevmiye ile çalışan Fatih Dinç’e ’Üzüm Herkülü’ adını koydular.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.