banner417
banner425
27 Kasım 2014 Perşembe 12:16
28 Okunma
Yurttaş, Zeytin Üretimine Dikkat Çekti
banner416
AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, Türkiye’nin zeytin ihtiyacının büyük bölümünün Manisa’dan karşılandığını belirterek,ilin düzgün üretim anlamında da her geçen gün kendini geliştirdiğine dikkat çekti.

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş Türkiye’de bulunan 162 milyon zeytin ağacının 20 milyonunun Manisa’da olduğunu belirterek, "Şu an 15 milyon ağacımız zeytin veriyor, 5 milyon ağacımız önümüzdeki yıllarda ürün verecektir. Türkiye’deki sofralık zeytinin yüzde 37’sini Manisa’mız karşılamaktadır. Sofralık zeytinde birinci sıradayız. Yeşil sofralık zeytinin yüzde 70’ini ilimiz üretmektedir. Manisa’mızın iklimi, güneşli gün sayısı, nem oranı zeytin yetiştiriciliğine çok uygundur. Düzgün üretim, zamanında hasat ve vakit geçirmeden sıkılan zeytinlerimizden elde edilen yağ ilaç niteliğindedir” dedi.

Organik zeytin üretimi konusunda da çiftçilerin çalışmalarını sürdürdüklerini aktaran Muzaffer Yurttaş, çiftliklerde hiçbir kimyasal madde kullanılmadığını vurguladı.

"ORGANİK TARIM ARTIYOR"

Çiftçilerin özel eğitimle bilgilendirildiğini aktaran Yurttaş şunları söyledi:"Amacımız ilimizde iyi zeytin üretimi ve ilaç niteliğinde sağlıklı, en üstün kalitede yağ üretimini gerçekleştirmektir.” dedi. Ülkemizde zeytinyağı tüketiminin 2 litre, Avrupa ülkelerinde ise 20 litre civarında olduğunun ve en sağlıklı yağın zeytinyağı olduğunu, bu yağın kalp krizlerini önlediği bilinen gerçektir. Manisa’da 2013 yılında organik tarımla uğraşan çiftçi sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 15,1 artarak bin 931’e çıktı. Manisa, bu değerlerle Türkiye genelinde organik tarım yapan en çok çiftçiye sahip sekizinci il oldu. İlimizde organik tarım yapılan alan, ülkemizdeki toplam organik tarım yapılan alanın yüzde 1,4’ü olup, bu büyüklük bakımından ilimiz, en fazla organik tarım yapılan alana sahip 15. il konumundadır. Manisa, 55 bin 708 tonluk organik tarım üretimiyle en fazla organik tarım üretimine sahip 10. il konumunda olup bu üretim miktarı, ülkemizdeki toplam organik tarım üretiminin yüzde 3,2’sini oluşturmaktadır. Organik tarım konusunda çalışmalar artırılmaktadır. Bu konuda herkesi duyarlı olmaya ve konu üzerinde düşünmeye davet ediyorum” dedi.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426