banner417
banner425
04 Kasım 2014 Salı 16:39
32 Okunma
Suriyeli Mülteci Sanatıyla Geçimini Sağlıyor
banner416
Suriye’deki iç savaştan kaçarak Mardin’in Nusaybin ilçesine yerleşen Suriyeli ressam, şişenin içine renkli kumlardan resim yaparak geçimini sağlıyor.

Suriye’nin başkenti Şam’da ressamlık bölümünü bitiren Abdulbasit Mahmut, 3 yıl önce ülkesinde başlayan iç savaştan kaçarak Mardin’in Nusaybin ilçesine yerleşti. İlçedeki tarihi çarşıda bir dükkan kiralayan Mahmut, sanatını bir adım ileriye götürerek geçimini sağlıyor. Suriyeli mültecilere de örnek olan Mahmut, geçimini bu sanattan sağladığını dile getrdi. Getirdiği kumu önce ufaladığını, daha sonra gıda boyasıyla renklendirdiğini dile getiren Mahmut, daha sonra bu kumları şişenin içine yerleştirerek manzara resmi yaptığını söyledi. Mahmut, "Burada bir kaç ay çalıştım, burada beni gören çok kişi beni turistlik bölgelere yani Antalya gibi yerlere çağırdılar. Ancak ban Nusaybin’de bu sanatımı devam ettirmekten yanayım" dedi.

Elindeki çubuk vasıtasıyla çeşit çeşit renkli kum kullanarak cam şişe ve kavanozların içine manzara resmi yapan Mahmut, görenleri hayran bırakıyor.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426