banner417
banner444
20 Ekim 2014 Pazartesi 17:17
26 Okunma
Ormancılar, Fıstıkçamı Budama Tatbikatı Yaptı
banner416
Mersin Orman Bölge Müdürlüğü, odun dışı orman ürünleri içerisinde oldukça önemli bir yere sahip fıstık veriminin arttırılması amacıyla fıstıkçamı budama tatbikatı yaptı.

Orman Bölge Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Bölge Müdürlüğü işletmelerinde bulunan fıstıkçamı sahalarında, kozalak verimini arttırmaya yönelik budama çalışmalarına başlandı. Bu kapsamda, Bozyazı Orman İşletme Müdürlüğü Narince mevkiinde, Bozyazı ve Anamur Orman İşletme Müdürlüklerinde görevli teknik personelin katılımıyla tatbikat yapıldı. Silvikültür Şube Müdürlüğü’nce düzenlenen ve iki işletme müdürlüğünün yer aldığı tatbikata, Silvikültür Şube Müdürü Hasan Bucaköz, Bozyazı İşletme Müdürü Mehmet Alper, Anamur İşletme Müdürü Hüseyin Meteris, Şube Müdürlüğü ve İşletme Müdürlüğü teknik elamanları, muhafaza memurları ve işçiler katıldı.

Fıstıkçamı ormanlarından çok yönlü faydalanmak için yapılması gerekli teknik müdahale kapsamında yapılan budamalarla odun dışı orman ürünleri içerisinde oldukça önemli bir yere sahip fıstık veriminin arttırılmasının planlandığı belirtilen açıklamada, “Fıstıkçamlarında kozalak verimini arttırmaya yönelik aralık mesafe düzenlenmesi ve budama yapılması, ilgili tamim uyarınca vejatasyon dönemi dışında yapılmaktadır. Budamalarda motorlu testere, pönömatik makas ve el testeresi kullanılmaktadır. Budama programlarının gerçekleştirilmesi yönünde, önümüzdeki günlerde Mut ve Silifke işletmelerinde de tatbikat yapılması planlanmaktadır” denildi.

Yorumlar

banner315

banner428

banner432

banner411

banner337

banner439

banner445

banner296

banner426