Dbp’den İran’daki Tutuklamalara Tepki

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Muş İl Başkanlığı; genel tutuklamalar, İran cezaevlerinde başlatılan açlık grevleri ve idamları kınadı.Belediye meydanında açıklama yapan DBP Muş İl Eş Başkanı Nursel Yiğit, İran’da başlatılan...

Dbp’den İran’daki Tutuklamalara Tepki

banner390
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Muş İl Başkanlığı; genel tutuklamalar, İran cezaevlerinde başlatılan açlık grevleri ve idamları kınadı.

Belediye meydanında açıklama yapan DBP Muş İl Eş Başkanı Nursel Yiğit, İran’da başlatılan açlık grevlerinin bugün 26’ıncı gününe girildiğini vurgulayarak “İran’ın Urumiye kentindeki cezaevinde bulunan Kürt tutsaklar, cezaevlerindeki kötü muamele, işkence, dayatılan itirafçılık politikası ve idam tehditlerine karşı başlattığı açlık grevi 26. gününü doldurdu. Bu durum Türkiye’de yaşayan biz Kürtler ve devrimciler için yabancı olmadığımız bir olaydır” dedi.

DBP olarak gündemlerindeki bir diğer önemli maddenin bölgede ve Muş’ta devam eden gözaltılar olduğuna dikkat çeken Yiğit, “6-7 Ekim’de Türkiye’nin Kobani saldırıları karşısındaki tutumunu protesto için yapılan gösterilere katılan 3 bin kişi gözaltına alınırken, bin kişi ise tutuklandı. İki aya yakındır Muş’ta da bu tutum sürdürülmektedir. Varto’da öldürülen H.B. için bir kişi bile gözaltına alınmazken, 76 kişinin tutuklanmasını kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Yapılan açıklamadan sonra grup olaysız dağıldı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.