banner417
banner425
22 Kasım 2014 Cumartesi 11:15
15 Okunma
1937’de İdam Edilen Seyit Rıza’nın Torunun’dan Başbakan’a Dersim Ve Alevi Açılımı Desteği
banner416
Yarın Tunceli’ye gelecek olan Başbakan Ahmet Davutoğlu’na, 1937 yılında idam edilen Seyit Rıza’nın torunu Rüstem Polat’tan, Tunceli’nin adının Dersim olması ve gündeme gelen Alevi açılımıyla ilgili destek geldi.

Tunceli adının Dersim olması ve Alevi açılımının altının doldurulmasının kendisini ve tüm Alevileri sevindireceğini belirten Polat, Başbakan’dan da dedesi Seyit Rıza’nın mezarının bulunması için yardım istedi. Anne ve babasının 1937’de İzmir’e sürgüne gönderildiklerini, 10 yıl sonra ailesinin tekrar Tunceli’ye döndüğünü ifade eden Seyit Rıza’nın torunlarından Rüstem Polat, "1965’den, 1995 yılına kadar Elazığ’da kaldım, daha sonra İzmir’e gittim. Almanya’ya iltica ederek orada yaşamaya başladım. Seyit Rıza, oğlu ve 5 arkadaşının idam edilmesi nedeniyle Elazığ’a geldim. Dedem Elazığ’da asılmış ama hala mezarlarının yeri belli değil. Dedemin mezarını nerede olduğunu sordum daha sonra bir avukat arkadaş buldum, mahkemeye verdik. Elazığ idam yeri olduğu için mahkeme gerekli yerlere dilekçe verdi. Gelen cevapta mezarı burada yok denildi. Daha sonra da Malatya bölge idare mahkemesine dilekçe verdik oradan da olumsuz cevap geldi. Danıştay’a gitti aynı cevap geldi, şimdi temyize gidiyoruz, yok denirse Avrupa İnsan Hakları Mehkemesine kadar gidebilirim" dedi.

"TUNCELİ’NİN ADININ DERSİM OLARAK DEĞİŞTİRİLMESİ MEMNUNİYET VERİCİ OLUR"

Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı’nın Dersim’de yaşananın bir katliam olduğunu açıklamasının olumlu bulduklarını belirten Polat, "En azından aydınlandı. Fakat ben torun olarak sadece dedemin mezarının yerinin söylenmesini istiyorum. Dedemin ve yanındaki insanların da bir mezarı olsun, gidip o duamızı mezarında yapalım. Benim bir kinim yok, bir düşmanlığım yok. Sadece devletten rica ettiğimiz mezar yeridir. Başbakan Ahmet Davutoğlu Dersim’de yapılanın bir Kerbela olduğunu söyledi. Madem bir katliamdır, dedelerimizin mezar yerlerini söyleyin" şeklinde konuştu. Dersim’in şu anda Tunceli olduğunun altını çizen Polat, "Adı tekrar Dersim olursa sevindirici olur. Dersim olmasının bir zararı olmaz. Başbakan’ın gidip Tunceli ismini Dersim olarak değiştirmesi memnuniyet verici olur. Bu hem hükümet, hem de bizim açımızdan olumludur" ifadelerini kullandı.

"BAŞBAKAN CEMEVLERİNE BELİRLİ STATÜLER GETİRİRSE DESTEKLİYORUM"

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Alevi açılımı ile ilgili konuşmalarını da değerlendiren Polat, "Aleviler 5-10 parçaya bölünmüşler. Bana sorarsanız bütün Türkiye genelindeki aleviler aynıdır. Kimileri bunu menfaat çıkar yaparak hareket ediyor. Başbakanın Alevi dedelerini umreye göndermesi, Cemevleri için haklar tanınacak olması sevindiricidir. Cemevleri de birer ibadethanedir. Cemevlerine de aynı statüleri getirseler bizler için daha sevindirici bir olay olur. Başbakan bu konulara değinir ve açıklarsa tabii ki ben de destekliyorum" dedi.

Polat, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun randevu vermesi halinde, bir heyetle gidip görüşmeyi arzu ettiğini dile getirdi.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426