banner417
banner425
17 Şubat 2016 Çarşamba 11:59
11 Okunma
Adalet Bakanı Bozdağ: CHP darbenin anayasasının ömrünü uzatmaya çalışmaktadır
banner416

ANKARA (AA) - Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, yeni anayasa yapmak için TBMM Başkanı'nın çağrısıyla kurulan Anayasa Mutabakat Komisyonunun, CHP'nin dayatmacı tutumu nedeniyle sona erdiğini belirtti.

"Anayasa Mutabakat Komisyonu, komisyonun adı, görev çerçevesi, çalışma usulü ve süresini belirlemeden, dahası iş başı yapamadan dağılmış oldu" ifadesini kullanan Bozdağ, şöyle devam etti:

"AK Parti, komisyonda 317 eşit temsili oy birliği ile karar almayı kabul ederek, dayatma yerine uzlaşma istediğini samimiyetle göstermiştir. CHP'nin, önce darbe mevzuatı sonra anayasa, 'Anayasa'da ilk dört maddeyi ve başkanlık sistemini müzakere etmem' dayatması komisyonu bitirdi. Darbe yasalarının anası anayasadan önce diğer darbe mevzuatını değiştirelim diyen CHP, darbenin anayasasının ömrünü uzatmaya çalışmaktadır. Gerçekte darbe anayasasını benimseyen CHP, halkın yeni anayasa talebi yüzünden yeni anayasa istiyormuş gözükerek riyakar bir siyaset izliyor. Uzlaşmadan CHP, dayatmasının kabulünü anlıyor."

-"O devir kapandı CHP bihaber" -

Bozdağ, CHP'nin hala Türkiye'de tek parti zihniyetinin hakim olduğunu sandığını vurguladı. Bozdağ, şunları kaydetti:

"O devir kapandı, CHP bihaber. Komisyon kararlarını oy birliğiyle aldığına ve CHP'ye rağmen bir maddenin kabulü mümkün olmadığına göre, CHP'nin dayatmasının anlamı nedir? Temel ilkeler/hak ve hürriyetler ve hükümet sistemi tartışması hiç yapılmadan, bunlar hiç konuşulmadan yapılmış yeni anayasa var mı? Yok. CHP, özgürce konuşmaktan, müzakereden, tartışmaktan ve istemediği fikirleri duymaktan korkuyor. Bu, CHP'nin fikri kifayetsizliğini gösterir. Gerçek şu, CHP, darbe yasalarının anası 1982 Anayasası'nı koruyor, kolluyor ve yeni anayasa yapımını engellemek istiyor. Gerisi bahane."

Muhabir: Aylin Sırıklı

Anahtar Kelimeler:
Politika
Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426