AK Parti Grup Başkanvekili İnceöz:

- "Türkiye'nin, baştan yazılmış, halkın özne olduğu sivil bir anayasaya mutlak ihtiyacı var. Ülkemizin halk odaklı, halkın öznel olduğu sivil bir anayasaya kavuşması ile demokrasimiz daha yüksek standartlara ulaşacaktır" - "Muhalefet ve iktidar el ele verip yepyeni bir Anayasa için hiçbir şahsi hesap yapmadan, insan onuruna dayalı, insan haysiyetini esas alan, gerçek anlamda sivil bir anayasayı milletimiz için çıkaralım istiyoruz"

AK Parti Grup Başkanvekili İnceöz:

banner390

AKSARAY (AA) - AK Parti Grup Başkanvekili İlknur İnceöz, yeni anayasa beklentilerine ilişkin, Türkiye'nin baştan yazılmış, halkın özne olduğu sivil bir anayasaya mutlak ihtiyacı olduğunu belirterek, "Ülkemizin halk odaklı, halkın öznel olduğu sivil bir anayasaya kavuşması ile demokrasimiz daha yüksek standartlara ulaşacaktır" ifadesini kullandı.

İnceöz, yaptığı yazılı açıklamada, yeni dönemde yeni anayasa beklentisinin en üst düzeye çıktığı belirtti.

Yeni anayasanın artık daha fazla geciktirilemeyeceğini aktaran İnceöz, 2002 yılından itibaren 1982 Anayasası'ndan kaynaklanan zaafların giderilmesi için birçok düzenlemeyi hayata geçirdiklerini ancak Türkiye'nin ortaya çıkan yeni ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak 1982 Anayasası'nın yerine yeni bir anayasanın zorunluluk halini aldığını bildirdi.

İnceöz, partisinin yeni Türkiye yolunda tereddüt etmeden her zaman yaptığı gibi milletin verdiği yetkiyle çalışmalarına başladığını vurgulayarak, "Milletimizin sorumluluğunu sırtımızda hissediyoruz. Diğer partilerin de bu sorumluluğu alarak hep birlikte ülkemizin geleceği için bir an önce yeni anayasa meselesini çözmemiz gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'de 150 yıllık bir anayasa geleneği olmasına rağmen halkın katılımı ile demokratik yöntemlerle anayasa yapılmamış olmasının büyük bir eksiklik olduğunu belirten İnceöz, şöyle devam etti:

"İhtilal sonrası yapılan 12 Eylül Anayasa'sı vatandaşı tehdit gören ve bir önceki anayasaya tepki olarak hazırlanan bir anayasadır. Anayasa toplumun bütününü kuşatan bir metin olduğu zaman anayasadır. Mümkün olan en geniş bir tabanda yeni bir anayasayı oluşturmamız gerekiyor. Muhalefet ve iktidar el ele verip yepyeni bir Anayasa için hiçbir şahsi hesap yapmadan, insan onuruna dayalı, insan haysiyetini esas alan, gerçek anlamda sivil bir anayasayı milletimiz için çıkaralım istiyoruz. Türkiye'nin, baştan yazılmış, halkın özne olduğu sivil bir anayasaya mutlak ihtiyacı var. Ülkemizin halk odaklı, halkın öznel olduğu sivil bir anayasaya kavuşması ile demokrasimiz daha yüksek standartlara ulaşacaktır."

İnceöz, Türkiye'nin, 2023 hedeflerinin yakalanması bakımından, siyasi ve ekonomik kazanımlarıyla uyumlu yeni bir anayasaya kayıtsız şartsız ihtiyacı olduğuna dikkati çekerek, arzularının Türkiye'nin temel hak ve hürriyetlerin teminat altına alındığı, kuvvetler ayrılığının tam tahkim edildiği, denge denetim mekanizmalarının tam olarak kurulduğu, yargının bağımsızlığının ve tarafsızlığının garanti altına alındığı, yeni bir anayasal modelin ortaya çıkması olduğunu vurguladı.

- Başkanlık Sistemi

İnceöz, Türkiye'de yüzyılı aşkın süredir uygulanan bir parlamenter sistemin olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Parlamenter sistem, her 10 yılda bir darbelerle kesintiye uğramış, yoğun koalisyonlar ve krizlerin ortaya çıktığı bir sistem. Yönetim sistemini tartışırken ülkemizin yaşadığı bu olumsuz deneyimleri de göz önüne alarak tartışabilelim. Milletimizin menfaatine olacak en doğru tercihi yapabilelim. 'Bu olumsuzlukları ortadan kaldırarak, demokratik değerleri hangi sistem üzerinden daha çok garanti altına alırız, daha çok temin ederiz' düşüncesindeyiz. AK Parti olarak başkanlık sistemi ile daha çok teminat altına alınacağı görüşündeyiz ve başkanlık sistemi üzerinden tartışmaların yapılması gerektiğini düşünüyoruz."


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.