Arabuluculukta kapsam genişliyor

Adalet Bakanlığı; aralarında icra ve iflas, arabuluculuk, darbe mevzuatı, siyasi partiler ve seçim yasaları da dahil olmak üzere çok sayıda düzenleme üzerinde çalışıyor.

Arabuluculukta kapsam genişliyor

banner390

TBMM (AA) - Melda Çetiner - Adalet Bakanlığı; aralarında icra ve iflas, arabuluculuk, darbe mevzuatı, siyasi partiler ve seçim yasaları da dahil olmak üzere çok sayıda düzenleme üzerinde çalışıyor.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, çok sayıda yasada değişiklik ve yenileme çalışmasını sürdürdüklerini, bunların zaman içinde Meclis gündemine getireceklerini söyledi.

İcra ve İflas Yasası'nı yeni baştan yazıldığını kaydeden Bozdağ, kurulan komisyonun önemli bir çalışma yürüttüğünü dile getirdi. Çalışmalar belli bir noktaya geldiğinde kamuoyuyla paylaşacaklarını ifade eden Bozdağ, farklı ve ilginç düzenlemelerin olacağını vurguladı.

Bilirkişilik düzenlemesinin Bakanlar Kurulunda imzaya açıldığına işaret eden Bozdağ, bu düzenlemenin, konuyla ilgili ilk yasa olma özelliğini taşıdığını söyledi.

'İş uyuşmazlıklarında arabuluculuk zorunlu olacak'

Üzerlerinde çalıştıkları bir başka düzenlemenin de Türk hukuk sisteminde bulunan Arabuluculuk olduğunu anlatan Bozdağ, arabuluculukta kapsamı genişleteceklerini, iş uyuşmazlıklarında arabuluculuğun zorunlu hale getirileceğini, daha sonra mahkemelere gidileceğini söyledi. Bozdağ,"Şu anda iş uyuşmazlıklarında arabuluculuğa giden dosyaların neredeyse yüzde 90'ı çözülüyor. Çok büyük bir başarı oranı var" dedi.


Etiketler; #politika

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.