banner417
banner425
03 Mayıs 2015 Pazar 18:54
55 Okunma
CHP'nin Nevşehir mitingi
banner416

NEVŞEHİR (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Yoksulluğu 4 yılda tarihe gömeceğim. İnşallah, CHP iktidarında hiçbir aile, 'ben yoksulum' demeyecek. Hiçbir ailede çocuk yatağa aç girmeyecek. Her ailede akşam tencere kaynayacak. Her evde huzur, her evde devletin bereketi olacak" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisince Telekom önünde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dünyanın en güzel ülkelerinden biri olduğunu, işçisinden emeklisine her türlü iş gücünün bulunduğunu, bunların hepsinin de iyi yetiştiğini belirtti.

Türkiye'de temiz, ahlaklı, halkını düşünen siyasetin olmadığını öne süren Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde bunu sağlayacaklarını söyledi.

Bu ülkenin insanlarının doğduğu andan itibaren içtiği sudan bindiği otobüse ve aldığı ekmeğe kadar hayatının her aşamasında vergi ödediğini dile getiren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Vergi ödemediğimiz tek şey teneffüs ettiğimiz hava. O zaman, 'bizim ödediğimiz vergiler nerelere gidiyor, nerelere harcanıyor?' diye sorma hakkımız var. 'Ayakkabı kutusuna' diyorsunuz, ona da son vereceğiz, o kaçak saraya bağlanan hortumları da keseceğiz, hiç endişeniz olmasın. Emeklilere söz verdim size vefa borcumuz var. Bu ülkenin kalkınmasında sizin alın teriniz, sizin emeğiniz var. Çalıştınız, vergi ödediniz, sigorta primi ödediniz adam gibi yaşamanız lazım ama doğru düzgün aylık vermiyorlar. Aylığı bin liranın altında olan 8 milyon emekli var. Ramazan Bayramı'nda, Kurban Bayramı'nda emeklinin gülmeye, sevinmeye, bayram yapmaya hakkı yok mu? Biz de Ramazan ve Kurban bayramlarında emekliye bir maaş ikramiye vereceğiz. Koro halinde, 'parayı nereden bulacaksın?' dediler. Sen kaçak sarayına para buluyorsun, 2 milyon Suriyeli'ye 5,5 milyar lira para buluyorsun, ayakkabı kutularına istifleyecek para buluyorsun, bakanlarının çocuklarının yatak odalarına boy boy kasalar koyuyorsun, sıra emekliye gelince para yok. Ben de diyorum ki size yok, emekliye var, sizden kesip emekliye vereceğiz."

- ''Aile sigortasını getireceğiz''

Çiftçinin perişan olduğunu, ektiği ürünün karşılığını alamadığını iddia eden Kılıçdaroğlu, çiftçiye mazotu 1,5 lira yapacağını söyledi.

Hedefleri ve amaçları olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Bu ülkede kavga olmasın huzur olsun, her evde huzur olsun. Aile sigortası getireceğiz. Her ailenin en az 720 lira geliri olacak. Bunu da kadının banka hesabına yatıracağız. Kadın parasını çekecek memur emekli gibi çoluk çocuğunun rızkını sağlayacak. Buna aile sigortası diyoruz. Her ailenin sosyal güvencesi, teminatı olacak. Benim inancıma, siyasi anlayışıma, ahlakıma göre de sağ elin verdiğini sol el görmeyecek. Hiç kimsenin yoksulluğunu afişe etmeyeceğiz. Yoksulluğu 4 yılda tarihe gömeceğim. İnşallah, CHP iktidarında hiçbir aile, 'ben yoksulum' demeyecek. Hiçbir ailede çocuk yatağa aç girmeyecek. Her ailede akşam tencere kaynayacak. Her evde huzur, her evde devletin bereketi olacak. Bereketli bir toplum olacağız."

Türkiye'de 6 milyon 200 bin işsiz olduğuna ve işsiz sayısının Cumhuriyet tarihinde ilk defa çalışan sayısını geçtiğine dikkati çeken CHP lideri Kılıçdaroğlu, bir işsizler ordusu oluşturulduğunu söyledi.

İki Trakya büyüklüğündeki tarım alanının artık çiftçiler tarafından ekilmediğini belirten Kılıçdaroğlu, işsizlikle mücadelenin bir numaralı görevleri olacağını kaydetti.

- "6 milyon 200 bin işsiz var"

Bir evde işsiz varsa o evde huzur ve bereketin olmayacağını, o nedenle de işsizliği bitireceklerini öne süren Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Avrupa'ya gidiyor orada konuşuyorlar, 'Avrupa'da işsiz varsa Türkiye'ye gelsin, Türkiye'de onlara iş vereceğiz' diyorlar. 'Ayranı yok içmeye....' diye başlayan bizim meşhur bir lafımız var. 6 milyon 200 bin işsiz var. Sen önce bunlara iş bul bakalım. Meclise bir kanun tasarısı getirdiler. Başbakan ve bakanların hepsinin imzası var. Yabancıların istihdamı hakkında kanun tasarısı. Peki bizim insanımız ne olacak. 'Bizim insanımız önemli değil, nasıl olsa çantada keklik. 'Aç da olsa tok da olsa bize oy veriyor' diyorlar. Buna izin vermeyeceğiz. Önce benim insanımın karnı doyacak, önce benim ülkemde bereket olacak, benim insanım çalışacak, emeğinin karşılığını alacak."

(Sürecek)

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426