DSP Genel Başkanı Türker:

AKSARAY (AA) - Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker, siyasi faaliyette CHP ile yoğurt yiyişlerinin farklı olduğunu belirterek, "CHP'nin açıklamalarına baktığımızda, HDP ve AK Parti ile de koalisyon kurabilecekler" iddiasında...

DSP Genel Başkanı Türker:

banner390

AKSARAY (AA) - Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker, siyasi faaliyette CHP ile yoğurt yiyişlerinin farklı olduğunu belirterek, "CHP'nin açıklamalarına baktığımızda, HDP ve AK Parti ile de koalisyon kurabilecekler" iddiasında bulundu.

Türker, partisinin Aksaray İl Başkanlığı binasında, milletvekili aday tanıtımında, iki hakim için tutuklama isteminin, Türkiye'de yargının çökertildiği anlamına geldiğini savundu.

CHP ile ittifak yapmama nedenleriyle ilgili açıklama yapan Türker, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Denizli'de bir televizyonda, DSP'nin artık misyonunu bitirdiğini, kapanması gerektiğini söylediğini ifade etti.

"Kılıçdaroğlu, eğer biz partiyi kapatırsak iki amblemi birleştireceğini söyledi" diyen Türker, şöyle devam etti:

"Tabii siyasi tarihi bilmiyor hiç kimse, kendisi de dahil. 1992 yılında bu teklif, rahmetli Bülent Ecevit tarafından CHP yeniden açılacağı zaman getirilmiş ve reddedilmiştir. Biz de bildiğimiz için bunun samimi olmadığını söyledik. Görüşmeleri sürdürdük. İlk başta görüşmeler olumluydu, bizim hiçbir milletvekili talebimiz yoktu. Çünkü önemli olan sistemin nasıl işleyeceğini ortaya koymak. İkimizin bir araya gelmesi hiçbir şey ifade etmiyor. Bir kurumsal işbirliği olmalıydı. Bu konuda özellikle biz görüşmeleri sürdürürken gelen yanıt; 'hayır siz partiyi kapatın'. Onlar medyaya verdikleri bilgilerle de genel başkan olarak benim aday olabileceğimi söylediler. Benim öyle bir derdim yok. Milletvekili de oldum. Bakan da oldum. Eğer ben aday olacaksam, seçime gideceksem DSP ile olmalıyım. Ve parti meclisinde de konuştuk. Bir kere siyaseti bilenler bilirler ki bir partiyi kapatmaya ne genel başkanın ne parti meclisinin gücü yetmez. Şimdi desek ki 'parti kapanıyor' burası bugüne kadar DSP'de bulunmuş yüzlerce kişiyle işgal edilir. Çünkü partinin devamı istenilir." 

- "Bizim yolumuz Atatürk'ün yoludur"

CHP'nin böyle bir niyeti olmadığını aktaran Türker, "1999 yılında biz iktidar olurken ve CHP barajın altında kaldığında, CHP'li belediyelere 'gelin bizim partimize geçin' diyeceğimize onlara yardım ettik. Siyasi faaliyette bizim CHP ile yoğurt yiyişimiz farklı. CHP'nin şimdi yaptığı açıklamalarına baktığımızda, şu anda gördüğümüz kadarıyla HDP ve AK Parti ile de koalisyon kurabilecekler. Ama bizim yolumuz Atatürk'ün yoludur" diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.