Milletvekili genel seçiminin ardından

- Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun memleketi Konya, AK Parti'nin büyükşehirler arasında yüzde 73,93 ile en yüksek oy aldığı şehir oldu - Bugüne kadar 5 genel seçime giren AK Parti, Konya'da tarihinin en yüksek genel seçim oy oranına ulaştı

Milletvekili genel seçiminin ardından

banner390

KONYA (AA) - 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde, AK Parti'nin en çok oy aldığı büyükşehirler arasında Konya birinci sırada yer aldı.

Anadolu Ajansının "secim.aa.com.tr" internet sitesinden derlenen son rakamlara göre, oyların yüzde 100'ü sayıldı.

26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde, resmi olmayan sonuçlara göre, Konya'da 956 bin 539 seçmen tercihini AK Parti'den yana kullandı.

3 Kasım 2002 Genel Seçimleri'nde yüzde 54,9 oy alan AK Parti, 2007 Genel Seçimleri'nde oyunu yüzde 65,3'e yükseltti. AK Parti, 2011 Genel Seçimleri'nde ise oyunu 69,9'a taşıdı. 7 Haziran Genel Seçimleri'nde, bir önceki seçime göre yüzde 4 oy kaybı yaşayan AK Parti, 1 Kasım Genel Seçimi'nde oyunu yüzde 73,93'e çıkardı.

Kurulduğu günden bu güne beşinci genel seçime giren AK Parti, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun memleketinde tarihinin en yüksek genel seçim oy oranına ulaştı.

Konya, AK Parti'nin 1 Kasım Seçimi'nde en çok oy aldığı büyükşehirler arasında 73,9 oy ile birinci olurken, il sıralamasında ikinci sırada yer aldı.

AK Parti, İstanbul 1. bölgede yüzde 47,76, 2. bölgede yüzde 51,34, 3. bölgede ise 48,07 oy aldı. Ankara'da ise 1. bölgede yüzde 43,04, 2. bölgede yüzde 55,53 oy oranıyla başkentte birinci parti oldu. İzmir 1. bölgede yüzde 31,58 oy alan AK Parti, 2. bölgede yüzde 31,83 ile bu kentte ikinci sırada yer aldı. AK Parti, Bursa'da yüzde 54,01, Adana yüzde 37,30 oy aldı.

Henüz kesinleşmeyen sonuçlara göre yüzde 73,93 oy alan AK Parti, 1 milyon 437 bin seçmenin olduğu Konya'daki 14 milletvekili sandalyesinin 12'sini almış oldu.

7 Haziran seçimlerinde AK Parti 11, MHP 2 ve CHP 1 milletvekili çıkarmıştı. Konya'da AK Parti'nin oy artışıyla MHP'nin bir milletvekili AK Parti'ye geçti. CHP ise 9,36'lık oy oranıyla 1 olan meclisteki sandalye sayısını korumuş oldu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun konutunun da olduğu ve oy kullandığı merkez Meram ilçesinde ise 206 bin 208 geçerli oyun 167 bin 796'sını AK Parti aldı. 

- "Konya kendi rekorunu kırdı"

AK Parti Konya İl Başkanı Musa Arat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yoğun tempoda geçen seçim sürecini geride bıraktıklarını söyledi. 

Konya'nın Başbakanına ve geleceğine sahip çıktığını vurgulayan Arat, "Bu seçimde Konyamız, partimize destek anlamında büyükşehirler arasında birinci olmuş, Türkiye genelinde de yine en yüksek desteği vermiştir. Bu sonuç, Konya için olduğu kadar Türkiye için de bir rekordur. Konyamız, kendi rekorunu da kırdı" diye konuştu.

Arat, alınan başarılı sonucun kendilerine daha büyük sorumluluk yüklediğine işaret ederek, milletvekilleri ile teşkilatın bu sorumluluğun bilinciyle hareket edeceğini, milletin emanetine sahip çıkacağını dile getirdi.

Ülkenin istikrarını tek parti hükümetlerinin sağladığını aktaran Arat, şöyle konuştu:

"1 Kasım Seçimleri sonrasında da tek başına iktidar olan partimiz, kurulacak hükümetle birlikte ülkemizde istikrar ve güvenin oluşmasına büyük önem verecektir. Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da bizlere oy veren, vermeyen tüm kardeşlerimizle şehrimizi güzelleştirmeyi ve ülkemizin ilerlemesine katkı sağlamayı sürdüreceğiz. Bu sonucun oluşmasında büyük katkıları olan Başbakanımıza, partimiz genel merkezimize, il ve tüm ilçe teşkilatlarımıza, milletvekillerimize, adaylarımıza, aday adaylarımıza, kadın ve gençlik kollarımıza, belediye başkanlarımıza, belediye meclis üyelerimize, gönüldaşlarımıza ve elbette tüm Konyalı kardeşlerimize teşekkürlerimi sunuyorum."

- AK Parti Aksaray'da bir milletvekili daha kazandı

AK Parti, Afyonkarahisar'da ise 7 Haziran'da yüzde 52,3 olan oy oranını yüzde 63,21'e yükseltti. Bu kentte partilerin milletvekili sayısında değişiklik olmadı. AK Parti 3, MHP ve CHP ise birer milletvekilliği elde etti.

Aksaray'da oyunu yüzde 71,21'e çıkaran AK Parti, bu ilde de kendi rekorunu kırdı. AK Parti, 7 Haziran'da MHP'ye kaptırdığı 1 milletvekilini geri kazanarak, 3'te 3 yaptı.

Karaman'da girdiği tüm genel seçimlere 2 milletvekili çıkarmayı başaran AK Parti, 7 Haziran'daki 55,4'lük oy oranını 1 Kasım seçimlerinde yüzde 64,39'a yükselti. Bu kentte 96 bin 586 oy alan AK Parti, 2'de 2 yaptı.

 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.