banner417
banner425
20 Kasım 2014 Perşembe 09:25
69 Okunma
Plan Ve Bütçe Komisyonu’nda Adalet Bakanlığı Bütçesi Görüşüldü
banner416
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Öcalan kararı ile ilgili olarak, “AİHM bununla, bu konu ile ilgili hak ihlali kararı verdi ama şu anda bir değişiklik düşüncemiz yok” dedi.

Bakan Bozdağ, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Bakanlığın bütçesi görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını cevapladı. Bozdağ, AİHM’nin Öcalan kararına ilişkin olarak, "Şu anda bizim kanunumuz ağırlaştırılmış müebbet hapisle ilgili bir hüküm içeriyor. Biz bunu uyguluyoruz. AİHM bununla ilgili, bu konuda hak ihlali kararı verdi ama şu anda bir değişiklik düşüncemiz yok. Onu özellikle ifade etmek isterim" dedi.

Bakan Bozdağ, Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun yapısına dair soru üzerine tartışmaların sağlıklı olduğunu söyledi. Bozdağ, “HSYK seçim usulünün yargıyı böldüğüne, ayrıştırdığına, politize ettiğine inanmıyorum. Hakim ve savcılar bu konuda müştekiler. Türkiye’nin HSYK’nın yapısı ve yargı ile ilgili konularda ciddi bir Anayasa değişikliğine ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.

Hasta tutuklular ile ilgi soruya Bozdağ, “Yasal düzenleme yaptık. Bu düzenlemenin uygulamasında aksaklıklar çıktı. Bu aksaklıkları giderecek değişiklik yaptık. ‘Tehlikeli’ kriterinin önüne somut tehlike kriterini koymak suretiyle rapor alanların genel değerlendirmelerle bu imkandan yararlanmasının önüne geçmek istedik. Uygulama devam ediyor. Hasta tutuklu ve hükümlülerle ilgili yeni bir çalışmayı Kanunlar Genel Müdürlüğümüz, Adli Tıp Kurumu ile işbirliği içinde hazırlık yürüyor” yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın kaçak olmadığını, mahkeme kararını uygulamama veya aykırı davranma gibi bir şeyin söz konusu olmadığını da belirten Bakan Bozdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik saray üzerinden itibarsızlaştırma operasyonu yapıldığını söyledi.

IŞİD mensubu kaç kişinin Türkiye’de cezaevinde bulunduğunun sorulması üzerine Bakan Bozdağ, "16 tane IŞİD terör örgütü üyesi ve onun adına eylem yapma adına şuan cezaevinde, tutuklu olarak cezaevinde bulunuyor" ifadelerini kullandı.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426